Rusija

"Danas na RT" o porukama iz Moskve: U Evropi je na delu obnova četvrtog rajha (VIDEO)

Gostujući na televiziji RT Balkan Ilija Kajtez je objasnio da Evropska unija nikada neće moći da slomi Rusiju, pošto je u pitanju najveća vojna sila na svetu, ali i istakao da bi zapadni lideri voleli svet bez Rusa i Srba

Ako bismo gledali šta se u Evropi dešavalo pred Drugi svetski rat, nije preterana konstatacija da trenutno svedočimo obnovi Četvrtog rajha, smatra sociolog i pukovnik u penziji Ilija Kajtez.

Kajtez je u emisiji "Danas na RT" analizirao situaciju u Evropskoj uniji, namerama da se izazove sukob sa Ruskom Federacijom, kao i porukama koje su i tokom dana stigle iz Moskve da je u pitanju suštinski rat Evrope i NATO-a protiv Rusije.

"To je potpuno jasno i kako vreme prolazi, to nažalost postaje sve jasnije, u smislu da sada evropske sile, odnosno članice NATO-a to uopšte i ne prikrivaju. Pitanje je samo da li će se i kada će se ta crvena linija preći, a to je da sa njihove teritorije počnu dejstva prema Ruskoj Federaciji ili eventualno Belorusiji", počeo je Ilija Kajtez.

"Sprečava ih to što još smatraju da nisu dovoljno naoružani i spremni, kao i da nisu dovoljno fanatizovali sopstveni narod koji bi želeo da krene u rat sa Rusijom", dodao je.

Naveo je da je jedan njihov problem to što nemaju tako moćno oružje, pošto su mnogo zavisili od SAD, dok je drugi, možda i najveći, činjenica da njihovo stanovništvo uopšte nije militarizovano.

"Naprotiv, taj lagodan način života, potrošački mentalitet, egoizam, hedonizam – sve su to, pokazaće se, posledice koje idu suprotno onome što se zove militarizacija i spremnost mladih ljudi da uzmu puške u ruke, a još manju spremnost da krenu na tamo neku veliku moćnu Rusiju, koju niko nikada u svetu nije osvojio", otkrio je sagovornik RT Balkan.

Kajtez veruje da Zapad, kao glavnu kariku svog plana, ima nameru da izazove nezadovoljstvo u Ruskoj Federaciji i nekakav građanski rat, po modelu Oktobarske revolucije iz 1917. godine, ali da im taj pokušaj neće uspeti.

Kako kaže, ide se ka eskalaciji, namerno se gađa ruska infrastruktura i civilne mete, kako bi se razjario taj "ruski medved" i pokrenuo veći sukob.

"Evropa pokušava da proizvede dodatno podgrevanje, podizanje temperature, dodatnu radikalizaciju, misleći da će Rusiju ekonomski iscrpeti i izazvati građanski rat. Oni vojnički ne mogu da poraze Rusiju, ne postoji nijedna sila na svetu koja može poraziti zemlju koja ima najmoćniju nuklearnu trijadu na svetu", tvrdi Kajtez.

U svojoj analizi podvukao je da je jasno da EU, svojim odnosom prema Ukrajini, apsolutno podržava vrednosti nacizma.

"Ako bismo uzeli ono što se dešavala pred i tokom Drugog svetskog rata, nije preterana konstatacija da je ovo obnova četvrtog rajha."

"Apsolutna rusofobija, apsolutna mržnja, apsolutno podizanje nacističkih vrednosti i podizanje onih koji su bili saradnici nacista. Nemci to ne smeju javno, mnogi njihovi najvažniji funkcioneri ne smeju da se hvale, ali znaju da su im dede bile visoki funkcioneri i oficiri Hitlerove soldateske", nastavio je.

Dodaje da su njihove oči gladne, zagledane u nepregledna prostranstva Ruske Federacije, te da su im jedini problem Rusija i na Balkanu Srbija.

"Svet bi bio harmoničan, idealan, fantastičan kada ne bi bilo Rusa i Srba."

Na forumu "Primakovska čitanja", koji godinama okuplja stručnjake iz celog sveta iz oblasti međunarodnih odnosa i svetske ekonomije, a koji je nazvan po velikom ruskom naučniku i državniku Jevgeniju Primakovu, istaknuta je jedna od osnovnih misli zvanične Moskve da kolektivni Zapad pokušava da servira svoju viziju stvaranja svetskog poretka koji se zasniva na nepoštovanju unutrašnjih odluka suverenih zemalja i međunarodnog prava.

"Jedini spas tom nečemu što izgleda neizbežno, a to je repriza Drugog svetskog rata – s tim što onda četvrti svetski rat neće biti vođen ako drugi repriziraju – jeste da u tim ključnim evropskim zemljama pobede suverenističke stranke."

Ukoliko bi se, smatra sociolog, zapadne zemlje odlučile za okršaj sa Rusijom, to bi bio njihov poslednji rat, pošto ne bi to bio rat ni Napoleona ni Hitlera, već nuklearni rat u kojem nijedna evropska država ne bi pretekla.

Istovremeno, odvijaju se pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koje su, kako se čini, potpisale "Memorandum za neuspeh".

"Amerika će morati ići ka miru jer sve ratne opcije je pokušala i nije uspela. Njima je jedino rešenje da idu ka miru i da deset puta proglase pobedu", zaključio je Ilija Kajtez.

image
Live