Moskva: Zapad na čelu sa SAD stvara ozbiljne strateške rizike
Rusija ne vidi spremnost Sjedinjenih Država da promene svoj neprijateljski kurs, što je primoralo Moskvu da obustavi sprovođenje Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja. Od 2000. godine, Moskva strpljivo čeka da ratifikuje Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT), ali nema ništa od toga, izjavio je direktor Odeljenja za pitanja neširenja i kontrole naoružanja u MSP Rusije Vladimir Jermakov.
"Objašnjenja da SAD imaju problema sa ratifikacijom u Kongresu ne mogu se shvatiti ozbiljno. Problem je što Vašington ne želi da ratifikuje CTBT više od četvrt veka otkako je otvoren za potpisivanje. Tako da jasno vidimo da Amerika ne menja svoju politiku", kazao je Jermakov.
Naime, Jermakov predvodi rusku delegaciju u Prvom komitetu Generalne skupštine UN, koji se bavi pitanjima razoružanja. Prema njegovim rečima, stanje u oblasti kontrole naoružanja, uključujući i sudbinu Novog START ugovora, u potpunosti zavisi od evolucije vojnopolitičke i vojnostrateške realnosti.
Ruski diplomata je istakao da raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji, kao i moguće poništavanje ratifikacije Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja, regulišu disbalans u strateškoj sferi koji su unele SAD.
"S obzirom na trenutne okolnosti konfrontacije između naših zemalja koju je isprovocirao Vašington, Rusija je primorana da preduzima korake u strateškoj sferi koji će izravnati ili, u najmanju ruku, izgladiti postojeće ili nove disbalanse", ukazao je.
Prema njegovim rečima, takvi koraci uključuju odluku o razmeštanju ruskog nuklearnog oružja u Belorusiji kao odgovor na razvoj NATO prakse "zajedničkih nuklearnih misija" i moguće povlačenje ratifikacije Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja kako bi se izjednačio status sa SAD u kontekstu tog sporazuma.
On je dodao da Rusija neće prva izvoditi nuklearna testiranja i da će to učiniti samo ako SAD prve preduzmu takav korak.
Vašington tvrdoglavo odbija da se pomiri sa gubitkom totalne dominacije
Moskva jasno vidi da Vašington tvrdoglavo odbija da se pomiri sa gubitkom totalne dominacije, kao i da Zapad, na čelu sa Sjedinjenim Državama, stvara ozbiljne strateške rizike.
"Iskoristivši svaku iluzornu priliku da uspori objektivni tok istorijskih procesa, Zapad, predvođen Sjedinjenim Državama, svojim destabilizujućim akcijama stvara ozbiljne strateške rizike. Situacija u oblasti međunarodne bezbednosti i strateške stabilnosti nastavlja da se pogoršava", rekao je Ermakov.
Ruski diplomata je upozorio da postoji mnogo indicija da SAD razmatraju mogućnost vraćanja nuklearnog oružja u Veliku Britaniju i da će to biti uzeto u obzir prilikom obezbeđivanja odbrambenih interesa Rusije.
"Postoje mnoge indicije da se pitanje vraćanja američkog nuklearnog oružja na britansku teritoriju razmatra iz praktične perspektive. Znamo za odluke Vašingtona koje podrazumevaju finansijsku podršku za modernizaciju odgovarajuće infrastrukture u jednoj od vojnih baza u Velikoj Britaniji, ocenio je Jermakov i dodao da će Rusija pažljivo pratiti i analizirati konkretne akcije.