Albanska veza Tejlor Svift: Kako je Islamska država stigla na Zapadni Balkan
Koncert velike svetske muzičke zvezde Tejlor Svift u Beču i Albanac odabran za izvršenje terorističkog akta nisu slučajnost, ocenjuje za RT Balkan stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević.
Albanac iz Severne Makedonije uhapšen je zbog planiranja terorističkog napada (bombom ili nožem) na koncertu američke pevačice Tejlor Svift u Beču. On se se zakleo na vernost militantnoj Islamskoj državi, saopštila je tamošnja policija, a preneo Rojters. Priznao je krivicu i navodno je rekao da je želeo da pobije nevernike.
"Svaki teroristički akt ili pokušaj terorističkog akta delo je organizovane grupe koja ima svoju ideologiju. Iza pojedinca ili nekoliko njih koji su izbršioci uvek stoji moćna organizovana grupa koja pruža logistiku, obuku, naoružanje i novac za sprovođenje napada u delo", objašnjava naš sagovornik.
Prema Galijaševićevim rečima, primetno je da se hibridne operacije intenziviraju i da su izraziti pritisci na politički sistem unutar država Balkana, najviše na Srbiju i Republiku Srpsku, ali je primetno i u Crnoj Gori, samim tim i pretnje od terorizma su u porastu, poručuje naš sagovornik.
Jedan od primera hibridne operacije je i poslednji slučaj kada je SDA, čiji je osnivač tvorac Islamske deklaracije Alija Izetrbegović, blokirala sredstva iz EU, a za to, zajedno sa američkom ambasadom u Sarajevu, pokušava da okrivi Republiku Srpsku.
"SDA je ključni faktor delovanje ekstremnih grupa na Balkanu, i kroz politički sistem i kroz bezbednosne strukture, i sa svim svojim ljudima i pokretima. Svi ti ekstremisti i pokreti bili su uvek deo njihove političke agende u duhu Islamske deklaracije koju je i napisao Alija Izetbegović, a sve uz znanje i prećutnu, a nekada i javnu podršku Amerike", ukazuje Galijašević, dodajući:
"BiH najvažnija baza globalnog terorizma sa znanjem Zapada. Sada, međutim, islamski terorizam u tom obliku pokušavaju da instaliraju i probude ta vehabistička osećanja na Kosovu i Metohiji i u Albaniji i Severnoj Makedoniji."
Poznato je da su mudžahedini devedesetih imali svoje odrede u ratu u Bosni, a da su neki, nakon toga otišli u Siriju i na druga bliskoistočna ratišta, dok su drugi ostali u BiH gde i sada vrše obuke i imaju svoje kampove.
Prema rečima našeg sagovornika, Amerika gura Srbe i Bošnjake u rat, dok sa druge strane podržava i albanske-islamističke narative. Kako Galijašević navodi, Amerikanci, zapravo, podržavaju nered u Evropi i pomažu ga toliko da čak i Nemačka, kojoj takvo stanje u Evropi ne treba, ovakvim stavom ga abolira i podržava na svoj način.
"Islamizam je 'zakasnio' u Albaniju, kod njih je islamizam sporedna tema. Bitna im je nacija, jezik i država i na tim osnova pokušavaju da razviju islamističke osećaje. Bilo je toga naravno i devedesetih, kada su formirane pojedine islamističke organizacije na KiM i u Albaniji, ali je činjenica da su Albanci ostali orjentisani na to kako da okupiraju Kosovo, kako da ga ocepe i ujedine sa Albanijom, slede Makedonija i na kraju Crna Gora", objašnjava stručnjak za bezbednost.
Zašto je baš Albanac odabran da izvrši teroristički akt na koncertu Tejlor Svift i kakve veze Beč ima sa KiM, pitali smo Galijaševića koji objašnjava povezanost radikalnih islamista u Evropi.
"Albanci su i ranije vršili terorističke napade u Beču, a Beč je još od rata devedesetih postao centar vahabizma za taj deo Evrope. Upravo Albanci koji su prihvatili tu ideologiju, još od ratova devedesetih iz Beča su delovali prema Kosovu i Metohiji na islamskoj radikalizaciji. Istovremeno su se suprotstavljali zapadnoj civilizaciji, dajući primer komšijama na KiM i zato je odabran Albanac", objašnjava stručnjak za bezbednost, dodajući:
"Pucnjem, planiranom akcijom ili minsko-eksplozivnim sredstvom u Beču terorista želi da izvrši identitetsku detonaciju u Albaniji, na KiM i u Severnoj Makedoniji. On želi da ubrza albanski narod koji vrlo sporo ulazi u proces islamizacije."
Galijašević ukazuje da je sve više takvih uloga, a kao primer navodi i likvidiranog teroristu Fatona Hajrizija koji je ubio srpskog policajca, kao i radikalnog islamistu koji likvidiran nakon što je ranio pripadnika žandarmerije ispred izraelske ambasade u Beogradu.
"Oni su svesni da će odgovarati, da će biti uhvaćeni i da možda neće preživeti tu akciju, ali ipak idu u nju. Fanatik je najbolji i najjeftiniji vojnik. Dovoljno je da ga uverite u ispravnost akcije koju preduzima u ime vehabizma i ne morate ga puno ni platiti. On više to ne dovodi u pitanje", objašnjava Galijašević.
U kontekstu poslednjih dešavanja na KiM gde se povećavaju pritisci na srpski narod, ukidaju apsolutno sve srpske institucije i onemogućava život Srbima, naš sagovornik kaže da cilj nije samo "državnost Kosova", već i potpuno istrebljenje Srba.
"Zato se izvode terorističke akcije, zato se radikalizuju ljudi, zato se daje primer terorističkih napada u svetu, koji će doći do KiM, da bi se u krajnjoj liniji radikalizovalo Kosovo i poništio svaki trag postojanja Srba na tim prostorima, jer Srbi su svedoci tradicije, kulture i postojanja srpske države na tim prostorima mnogo pre dolaska Albanaca", ukazuje naš sagovornik.
U medijima i na društvenim mrežama pojavila se informacija da su roditelji uhapšenog mladića Albanci iz Severne Makedonije. Ukazuje se i na to da je identično poreklo imala i osoba koja je u pucnjavi Beču 2020. godine ubila četiri osobe.