Srbija i Balkan

Hajka na Čedomira Antića: Mora li profesor da izvede studente na protest?

Pravo na protest je ljudsko pravo priznato širom sveta, mada nigde nije neograničeno. U Srbiji izgleda svako ima pravo da protestuje, a da li ljudi ima imaju pravo da ne protestuju?
Hajka na Čedomira Antića: Mora li profesor da izvede studente na protest?© R. Z./ATAImages

Tugovanje, odavanje pošte stradalima i ogorčenost zbog tragedije u Novom Sadu koja je odnela 15 života, mesec dana kasnije pretvorilo se u blokadu Beograda na vodi, ometanje izmeštanja starog Savskog mosta, a u konačnom i u blokade fakulteta u Beogradu.

"Ono što sada vidimo je ključanje društva. Imate proteste, blokade, manje akcije, isticanje simbola (krvava ruka), imate borbu na svim frontovima. Ono novo što hoću da pohvalim i pozovem da se svi uključe jeste ovo što rade studenti i što su uradili srednjoškolci", uskliknuo je slavodobitno jedan od lidera Zeleno-levog fronta Radomir Lazović.

Dodaje da studenti imaju podršku opozicije za blokade fakulteta, ali se nada da će imati i podršku profesora, nastavnika, osoblja.

A šta ako profesori odbiju da ih podrže?

U Srbiji je ovih dana na delu nesvakidašnji prizor – dok su pojedinci za sebe prigrabili pravo da protestuju, svima koji im se ne pridruže oduzeli su pravo da ne protestuju.

Kako izgleda "osveta" studenata, ali i onih koji ih podržavaju, a moguće i podstiču na blokade, u slučaju da ne želite da im se priključite, na svojoj koži osetio je profesor istorije na Filozofskom fakultetu Čedomir Antić.

Odluka Antića da ne izađe na ulicu, već da održi predavanje na fakultetu bila je okidač za hajku koja je pokrenuta protiv njega.

Njegova fotografija, maltene u vidu poternice, deli se na društvenim mrežama, a ovoj hajci priključio i nekadašnji potpredsednik Vlade Pokrajine Vojvodine Goran Ješić koji je nakon hapšenja u Novom Sadu postao svojevrsna ikona protesta.

Kad studenti pokušavaju da istaraju profesore sa nastave

Neću da teram Norijegu Hitlerom, hoću da Srbija bude demokratska, pravna država, a ne da je vode fašisti, anarhisti ili komunisti, poručuje Antić u izjavi za RT Balkan.

"Neću da na fakultetu koji je 150 godina bastion demokratije i slobode upravlja nepoznata osoba pištaljkom", kaže Antić.

Napominje da postoje pravila kako se na fakultetu podiže protest, da ona u ovom slučaju nisu ispoštovana i ukazuje da su to radili samo fašisti i komunisti.

"Ovo nije ni studentski protest ni štajk, već pokušaj grupe anarhista da budu politički značajni. Oni koji ovo rade nisu u stanju da napune plato, a kamoli da pođu ulicama Beograda. Jedino rešenje im je da isteruju profesore sa nastave", kaže Antić.

Dodaje da nikoga nije terao da ostane na predavanju, svima je rekao da mogu da odu, ali je on ostao do kraja na nastavi radeći svoj posao.

Kako napominje, većina studenata koji vrše blokadu niti su njegovi studenti, niti su sa Filozofskog fakulteta.

"Mladi nisu svete krave, nije sve što rade dobro zato što su mladi. To smo već imali 1944. pa su uradili ovo gde smo sada. To što je neko sada mlad ili je bio mlad, ili će biti za 2.000 godina mlad, ne znači da je u pravu", pojašnjava Antić.

Ističe da on ne komunicira pištaljkama već razgovara sa ljudima, a ne sa anarhističkim plenumima.

U međuvremenu, od profesora Fakulteta političkih nauka i funkcionera Zeleno-levog fronta Đorđa Pavićevića stiže puna podrška studentima.

"Studenti su uradili herojski posao", poručuje Pavićević govoreći o pojedincima koji su na zgradu FPN istakli čaršav sa natpisom "Blokada" uz crvene šake i parole "Nećemo novogodišnju rasvetu, hoćemo pravdu".

Pitanje pravde u rukama je Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu koje je u sklopu istrage saslušalo više od 50 osoba, a nova saslušanja vrše se svakodnevno. Uhapšeno je 13 osoba, dok su dvoje ministara, Goran Vesić i Tomislav Momirović, kao i direktorka "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković podneli ostavke.

A šta će biti sa novogodišnjom rasvetom, ne zna se.

image