Srbija i Balkan

"Jugoimport SDPR" otkrio nove detalje o "gavranu": Šta se zna o lutajućoj municiji srpske proizvodnje?

Otkriveno je i da će se dronovi lansirati sa višecevnog lansera sa 18 lansirnih kontejnera, montiranog na terenskom vozilu pogona 4h4
"Jugoimport SDPR" otkrio nove detalje o "gavranu": Šta se zna o lutajućoj municiji srpske proizvodnje?© Југоимпорт СДПР

Vodeća kompanija odbrambene industrije Srbije "Jugoimport SDPR" je pre nekoliko dana na svom sajtu objavila nove informacije o svom projektu drona-kamikaze "gavran", koji se sada karakteriše i kao "dron-projektil", a po svojim tehničko-taktičkim karakteristikama spada u kategoriju, koja se na zapadu naziva "lutajuća municija".

Kako se navodi, "borbena bespilotna letelica-projektil 'gavran' predstavlja dalekometno izviđačko/jurišno sredstvo namenjeno za osmatranje u realnom vremenu i napad na širok dijapazon ciljeva - uništavanje tenkova i drugih oklopnih vozila, komandnih mesta, artiljerijskih vatrenih položaja, žive snage i drugih pokretnih ili stacionarnih ciljeva, patrolnih čamaca i dronova".

"'Gavran' je trenutno jedino sredstvo koje omogućuje uništenje savremenih tenkova, lako masovno lansiranje (do 18 letelica) i veliki domet do 120 km uz ukupnu dužinu leta od 50 minuta" dodaju iz "Jugoimporta".

Otkriveno je i da će se dronovi lansirati sa višecevnog lansera sa 18 lansirnih kontejnera, montiranog na terenskom vozilu pogona 4h4. 

Letelica se lansira pomoću malog raketnog motora, a po lansiranju se krila rasklapaju u letnu konfiguraciju i let nastavlja pomoću elektromotora. Dron se upućuje na misiju programiranim letom, po putanji zadatoj na osnovu digitalne mape, u pravcu zone cilja. 

Iz kompanije tvrde da je za zauzimanje borbenog položaja i elevacije potrebno svega tri minuta, dok je nakon toga potrebno još 15 sekundi za pojedinačno lansiranje. Vreme lansiranje za svih 18 letelica je do pet minuta i istovremeno je moguće pratiti tri drona-projektila uz pomoć tri video kanala, po izboru operatera.

"Sistem za navođenje zasnovan je na glavi za samonavođenje, pri čemu je letelica povezana sa lanserom preko radio veze. Kada dođe do zone cilja, na daljini do 100 km, letelica počinje da kruži iznad zone očekivanih ciljeva i koristeći radio vezu, slika se, sa TV ili termovizijske kamere, prenosi sa glave za samonavođenje do zemaljske kontrolne stanice, gde operater, pomoću palice pokreće kameru u glavi za samonavođenje, bira i zaključava metu. Nakon toga, projektil samostalno prati i pogađa metu", navodi se.

"Gavran" cilju prilazi iz ugla od 15 do 75 stepeni, tj. može dejstvovati u "top attack" (napad odozgo) režimu.

"Po udaru u cilj aktivira se bojeva glava kombinovanog kumulativnog i parčadnog (rasprskavajućeg) dejstva koja neutrališe reaktivni oklop tenka, probija 1000 mm pancirnog čelika i parčadnim dejstvom neutrališe pešadiju i druge ciljeve u okolini osetljivoj na dejstvo parčadi", saopštili su iz "Jugoimporta".

Dodaje se da ciljevi mogu biti pokretni - tenkovi, oklopna vozila, samohodni artiljerijski sistemi, raketni sistemi vatrene podrške, sistemi PVO, radari.

"Gavran" leti brzinom od oko 160 km/č i postiže dolet od 100 km za oko 40 minuta. Najčešća visina leta je oko 500 m, dok je plafon leta 2.000 m.

"Letelicu je teško uočiti, ima mali radarski odraz, tako da ju je teško oboriti. Takođe, teško ju je i ometati zbog uskog ugla radio data linka", zaključuju iz "Jugoimporta".

image