Bombardovanje Jugoslavije je kao svađa prijatelja? Američki ambasador u Srbiji kopa po ranama
Kad sam došao ovde prošlog marta iznenadilo me je što je svakog dana bilo nekih podsećanja na 1999. godinu... Morate da gledate unapred, izjavio je ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Hil je u intervjuu za "Nedeljnik" govorio o svom životu u mladosti u Beogradu, ali je podelio i utiske o Srbiji nakon što se kao američki ambasador ponovo vratio u Beograd.
"Za mene je najveće razočarenje bilo to što sam mislio da su stvari za koje sam mislio da su odavno rešene i dalje sveže u glavama ljudi. Iznenadilo me je, kad sam došao ovde prošlog marta, što je svakog dana bilo nekih podsećanja na 1999. Državama, baš kao i ljudima, neophodna je i otpornost, ali i to da se neke stvari završe da bi mogao da kreneš dalje", naveo je Hil i uporedio ovu situaciju sa prijateljskom svađom.
"To je kao kada pričate sa nekim prijateljem i on se stalno vraća na neku svađu koja se dogodila davno. Tako je u životu država. Morate da gledate unapred, ali je isto vreme neučtivo reći to i svom prijatelju i grupi ljudi. Nisam tu da govorim: 'Zaboravite na to'. Ako nije zaboravljeno, onda verovatno postoji razlog", slikovito je opisao američki diplomata u Srbiji.
Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko ocenio je da je čitanje Hilovog intervjua bilo teško, kao što je teško čitati i svaki drugi opus lišen logike.
Generalno, ovaj intervju predstavlja celokupnu primitivnu filozofiju kolektivnog Zapada. Indikativno je to Hilovo priznanje da je po dolasku u Beograd bio ”razočaran” podsećanjima na agresiju NATO-a na Jugoslaviju 1999. godine, a koja su ovde sačuvana. Drugim rečima, želeo bi da izbriše istorijsko sećanje na tragično stradanje srpskog naroda.
Ubeđen sam da odnosi između država treba da se grade na realnosti i zdravom razumu, na osnovu ravnopravnosti. Dok su bezgranične laži i naglašeno nepoštovanje drugih veoma klimav temelj, prokomentarisao je Bocan-Harčenko.