Srbija i Balkan

Kfor najavljuje smanjenje misije: Da li je vreme da tražimo naše pravo da se Vojska na KiM vrati

Prema Rezoluciji SB UN dozvoljen je povratak do 1000 naših policajaca i vojnika, što se, ni posle 27 godina od donošenja dokumenta, nije desilo
Kfor najavljuje smanjenje misije: Da li je vreme da tražimo naše pravo da se Vojska na KiM vratiGetty © Credit Nur Photo

Najave da će biti smanjenja broja vojnika u okviru NATO misije na Kosovu i Metohiji poslednjih dana stizale su više puta. Uz poruke da je bezbednost u južnoj srpskoj pokrajini sada bolja, pa se može ići na "optimizaciju", odnosno postepeno smanjenje sa 4.600 na 3.500 vojnika u misiji, upakovana je i vest da su tzv. kosovske institucije sada "sposobnije". Čitajući između redova, jasno je da postoji namera da su u jednom trenutku njima preda palica brige o bezbednosti, a jasno je o čija će se leđa ona obiti – srpska.

Tačno je da proces smanjivanja broja vojnika neće ići baš brzo. Ali, gde ima dima ima i vatre, a Srbija se o NATO vatru opekla mnogo puta. Stoga, možda je trenutak, da kada se spominju "sposobne 'kosovske' snage", koje su prema Rezoluciji SB UN 1244 nelegalne, ponovo traži povratak naših snaga na KiM, što je i predviđeno ovim dokumentom. Rezolucija potvrđuje da će posle povlačenja vojske, od čega je prošlo 27 godina, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dozvoljen povratak na tzv. Kosovo radi obavljanja dužnosti u skladu sa Aneksom dva.

"Nakon povlačenja, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog osoblja će biti dozvoljeno da se vrati i obavlja sledeće funkcije: vezu sa međunarodnom civilnom misijom i međunarodnim bezbednosnim prisustvom; obeležavanje/čišćenje minskih polja; održavanje prisustva na mestima srpske kulturne baštine; održavanje prisustva na glavnim graničnim prelazima", navodi se u Aneksu dva. 

Dodaje se i da će se povratak osoblja obaviti uz nadzor međunarodnog bezbednosnog prisustva i biće ograničeno na mali dogovoreni broj (stotine, ne hiljade).

Dakle, do 1000 vojnika. 

Srbija je krajem 2022. godine tražila povratak, a KFOR je odgovor poslao na Badnje veče 2023. godine.

"Oni su u svom pažljivo sastavljenom pismenu upućenom Vladi Srbije, koji sam i ja dobio, odgovorili da smatraju da nema potrebe za povratkom Vojske Srbije na teritoriju KiM, pritom se pozivajući na Rezoluciju 1244. Ali oni se nisu pozvali na deo Rezolucije (u kojem se navodi pravo na određeni broj srpskih snaga), pošto nemaju pravo da odbiju taj zahtev, već su se pozvali na normu da čuvaju red i poredak. Napravili su još jednu grešku", rekao je tada predsednik Aleksandar Vučić.

Prema rečima nekadašnjeg ministra spoljnih poslova Živadina Jovanovića "čitava ta ujdurma oko smanjivanja vojnika Kfora ima trend prenošenja uloga i funkcija na nove strukture ilegalne tvorevine, tzv. KBS, žandarmerije, vojske". 

"Suština je da se podržava secesija prenošenjem funkcija na ilegalne institucije, čime se krši Rezolucija SB UN 1244 i Kumanovski sporazum i pokušava revizija jednog dela međunarodnog pravnog sistema. Iza Kumanovskog sporazuma i Rezolucije 1244 stoji pravno obavezujuća snaga za sve članice UN. To što se sada radi je znak neuspeha i nemoći onih koji su bili zaduženi za tranzicioni period. Mere za prenos nadležnosti na ilegalne strukture ne mogu da imaju nikakvu pravnu snagu. Ništavne su sa pravnog stanovišta. Jer, što se grbo rodi, vreme ne ispravi", istakao je diplomata za RT Balkan. 

On je podvukao da naša zemlja posebno treba da obnovi zahtev o pravu određenih kontigenata vojske i policije da se vrate na KiM na određene pozicije. 

"To je pravo koje imamo, ali nije to jedina tačka Rezolucije 1244 koja nije ispunjena. Nije ostvareno pravo da se preko 250.000 raseljenih Srba i nealbanaca vrati na KiM. Takođe, nije ispunjena ni tačka o bezbednosti, sigurnosti i slobodi kretanja. Srbi nemaju to pravo. Krše im se prava nasiljem, uzurpacijom, zatvaranjem", istakao je Jovanović i dodao da "Srbija ne treba moljaka da se ne smanjuje broj pripadnika Kfora, već da insistira na povratku svojih snaga što je garantovanom međunarodnim dokumentima". 

I dok Srbi na KiM skoro pa svakodnevno trpe napade Albanaca, Priština pod zaštitom Zapada pravi "vojsku", kupuje i dobija naoružanje, najavljuje "žandarmeriju". Povratak naših snaga na Kosmet sigurno bi doprineo tome da Srbi mirnije spavaju.

image
Live