
Macut: Klinički centri u Srbiji otvoreni za saradnju sa Republikom Srpskom

Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut obišao je danas, tokom posete Banjaluci, Kliniku za endokrinologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske (UKC RS) u Banjaluci, gde je sa direktorom te zdravstvene ustanove Nikolom Šobotom razgovarao o mogućnostima za unapređenje saradnje zdravstvenih institucija Srbije i Republike Srpske.

Tokom obilaska razmatrane su mogućnosti za intenzivniju saradnju u oblasti endokrinologije, razmenu stručnih iskustava, zajedničke edukacije medicinskog kadra i razvoj naučnoistraživačkih projekata u zdravstvu, a posebna pažnja posvećena je primeni savremenih metoda lečenja, digitalizaciji zdravstvenog sistema i unapređenju kvaliteta zdravstvenih usluga, saopštila je Vlada Srbije.
Macut je istakao je da je saradnja Srbije i Republike Srpske u oblasti zdravstva snažna i uspešna, ali da postoji prostor da bude još efikasnija i modernija, posebno u interesu građana koji žive na ovim prostorima.
On je naveo da je impresioniran napretkom Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i ocenio da ta ustanova, kroz razvoj stručnih kapaciteta i savremenih metoda lečenja, dobija dimenziju regionalnog centra.
Prema njegovim rečima, povezivanje tehnologija, razmena znanja i usklađivanje standarda sa kliničkim centrima u Srbiji doprinose unapređenju lečenja pacijenata i obrazovanja lekara, dok klinički centri u Srbiji ostaju potpuno otvoreni za saradnju sa Republikom Srpskom.
Macut je naglasio da postoji značajan prostor za dodatno usavršavanje mladih lekara, razvoj naučnoistraživačkog rada i realizaciju novih zajedničkih projekata, izrazivši uverenje da će Srbija i Republika Srpska nastaviti da grade jedinstvenu naučnu i stručnu zajednicu.

Obilasku su prisustvovali ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija akademik Bela Balint i v.d. direktora Fonda za nauku Darija Kisić.
Macut boravi u poseti Banjaluci, u okviru nastavka kontinuiranih sastanaka sa predstavnicima Republike Srpske.


