
Budimir za RT Balkan: Saradnja policije Republike Srpske i Rusije je na najvišem nivou (VIDEO)
Saradnja između policija i ministarstava unutrašnjih poslova Ruske Federacije i Republike Srpske je na najvišem nivou, izjavio je za RT Balkan Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Srpske.
Delegacija Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, predvođena ministrom Budimirom i direktorom policije Sinišom Kostreševićem, posetila je Prvi Specijalni puk policije Glavne uprave Ministarstva unutrašnjih poslova Ruske Federacije za Grad Moskvu.

Budimir je u Moskvi za našu televiziju istakao poseban odnos sa ruskim organima reda i policijom u Moskvi.
"Naša centralna tačka komunikacije sa Ministarstvom jeste Glavna moskovska uprava policije sa kojom mi imamo najbližu moguću saradnju u svim poljima", rekao je Budimir za RT Balkan.
"Razmenjujemo iskustva, informacije, razmenjujemo ono što rade sve policije, posebno iskustva u onim stvarima koje su profesionalnog tipa i tiču se policijskih standarda. Mogu da kažem da je ovo verovatno najbliža saradnja koju imamo sa bilo kojom policijskom upravom u svetu", dodao je Budimir istakavši da postoji prava bratska, iskrena i direktna saradnja sa upravom policije za grad Moskva.
Kako je naveo, od načelnika Olega Baranova i ostalih njegovih starešina, kontakti i saradnja su vrlo intenzivni.
"U proteklom periodu imali smo posete delegacije RS ovde, kinolozi su dolazili da razmene iskustva sa našim kinološkim centrom, delegacije po raznim pitanjima, posebno kada je u pitanju forenzika i one stvari gde su Rusi mnogo napredniji od nas."
Budimir je posebno istakao da je zbog politike u Republici Srpskoj, pre svega predsednika Milorada Dodika i njegovog stava da se ne uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, Banjaluka zadržala kontakte sa Rusijom u svim oblastima, pa i u oblasti unutrašnjih poslova.
"Sankcije nam otežavaju mnoge stvari, ali ono što je važno – komunikacija i razmena između Moskve i Banjaluke je intenzivna. Naše kolege dolaze, mi dolazimo na njihove praznike, oni dolaze na naše. Dolaze određene delegacije koje se tiču određenih pitanja. Razmenjujemo iskustva i to je sve transparentno. Nema tu nikakve tajne, radimo sve ono što je u okviru ustava, zakona i policijskih poslova", poručio je Budimir.
Memorandum o saradnji dve zemlje u oblasti policije potpisan je 2015. godine, a tokom ove posete je i proširen.
"Mi smo stavili još neke tačke u taj memorandum kojim razvijamo saradnju – od kinologije, forenzike, kriminologije i onih stvari u kojima su Rusi stvarno dobri. Gledamo da sva ta iskustva kolektujemo i učimo na iskustvima drugih, velikih policija, kakva je policija Ruske Federacije, a posebno grada Moskve. Zbog toga, mislim da ćemo intenzivirati i neka takmičenja u sportu", najavio je ministar.
Kako kaže, srpski policajci, rukovodioci i stručnjaci su ostavili dobar utisak i od ruskih kolega ocenjeni su kao veliki profesionalci.
"Toplina, bratski odnos i ljubav, koje mi osećamo kada dođemo u Moskvu – ali kao što i oni kažu – kada oni dođu u RS i Banjaluku, na najvišem je nivou."
"Ono što mi je posebno drago, što Rusi naročito cene što u ovim teškim i složenim okolnostima, Srbi iz Republike Srspke i naše institucije konstantno dolaze u Rusku Federaciju i intenziviraju saradnju na svim onim poljima gde je to moguće", zaključio je Budimir za RT Balkan.




