Srbija i Balkan

Služen parastos na Gazimestanu: Svima želimo dobro, svoju istinu jeftino ne prodajemo

Ono što srpski narod ima, ne čuva ljubomorno za sebe, nego želi da podeli sa svima, istakao je vladika Ilarion u besedi na Gazimestanu
Služen parastos na Gazimestanu: Svima želimo dobro, svoju istinu jeftino ne prodajemoGetty © Insights / Contributor

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije u sasluženju mitropolita raško-prizrenskog Teodosija služio je danas parastos kosovskim junacima na Gazimestanu u prisustvu velikog broja vernika.

Vladika novobrdski Ilarion u besedi na Gazimestanu istakao je da su temelji Gornjeg Jerusalima u Pećkoj patrijaršiji i Visokim Dečanima gde imamo temelje nebeskog grada, preneo je portal Kosovo onlajn

"Mi dođosmo ovde zato što želimo da se upišemo u više građanstvo, da postanemo građani Gornjega Jerusalima. I evo, bez obzira na to što se carstva glože, survavaju i nema čovek postojana grada ovde na zemlji, vidi to danas jasnije nego ikad pre, vidimo opet da imamo temelje nebeskoga grada. A gde su oni? Evo u Visokim Dečanima, gde nikada više nije bilo poklonika i pričasnika, nikada više članova naše zavetne zajednice nije bilo. Gde su temelji Gornjeg Jerusalima ovde? Jesu u našem polazišnom mestu, u Pećkoj Patrijaršiji. Zato što se carstvo nebesko, prevedeno na srpski jezik, zove Pećka Patrijaršija", rekao je Ilarion.

Ilarion je poručio da u ovim vremenima kada žele da nam zabrane zavet i reč, "mi čuvamo svoje dostojanstvo i želimo nekada i na strašnom mestu da postojimo".

Kako je istakao, ono što srpski narod ima ne čuva ljubomorno za sebe, nego želi da podeli sa svima. 

On je preneo i blagoslov patrijarha Porfirija.

"Ovo nije nešto što mi čuvamo ljubomorno za sebe, nego želimo sa svima da podelimo u ljubavi, istini i dostojanstvu. Naravno, ništa ne može na silu da se otme i zato, kad neko želi nešto da nam otme na silu, kad želi da nam zabrani zavet, kad nam zabranjuju reči, mi čuvamo svoje dostojanstvo i želimo nekada i na strašnom mestu da postojimo. Hvala vam što dolazite i dolazite i odlazite šireći poruku mira. Svima govorite dobro, svima želite dobro. I našim komšijama koji ovde sa nama žive želimo dobro i želimo sa njima u radosti i dobru da se nasledimo. Takva je vera hrišćanska, da svima dobro želimo, ali da svoju istinu, svoje dostojanstvo ne želimo jeftino da damo i da prodamo", kazao je Ilarion.

Nakon parastosa predstavnici Kancelarije za KiM, zamenici direktora Miloš Terzić i Dušica Nikolić, i pomoćnica direktora Milena Parlić, kao i predstavnici lokalnih institucija položili su cveće na spomenik Kosovskim junacima.

image
Live