Srbija i Balkan

Hovenijer izneo zvaničan stav SAD: Nema više pregovora ni o ZSO ni o evropskom planu

Postizanje dogovora u Ohridu, a zatim smernice za njegovu primenu imaju snažnu podršku SAD, ali i svih međunarodnih partnera "Kosova", poručio je američki izaslanik u Prištini
Hovenijer izneo zvaničan stav SAD: Nema više pregovora ni o ZSO ni o evropskom planuGetty © Carsten Koall

Američki izaslanik u Prištini Džefri Hovenijer izjavio je da se o sporazumu o Zajednici srpskih opština, koji je potpisan u Briselu ne pregovara, kao i da se o najnovijim tačkama francusko-nemačkog predloga, koji je sada nazvan "evropski", više ne može da pregovara i da je to zvaničan i potvrđen stav SAD.

On je na sastanku sa novinarima u Prištini ponovio stav SAD da osnivanje ZSO ne treba da krši takozvani Ustav "Kosova". Hovenijer je umesto Zajednice srpskih opština iskoristio termin "Zajednica opština sa srpskom većinom", što je veoma opasna formulacija, o čemu je RT Balkan već pisao.

"Što se Zajednice opština sa srpskom većinom tiče, stav Sjedinjenih Američkih Država je da Zajednica ne treba da izlazi van okvira Ustava 'Kosova' i odluke Ustavnog suda iz 2015. godine, već u okviru ovih granica postoji dovoljno prostora za osnivanje Zajednice", rekao je Hovenijer.

Naglasio je da u Ohridu očekuje dogovor između Beograda i Prištine.

"Sjedinjene Američke Države ovaj sporazum vide kao bolju poziciju 'Kosova' u međunarodnoj zajednici i stavlja odnos 'Kosova' i Srbije na mnogo stabilniju platformu. Postizanje dogovora u Ohridu, a zatim smernice za njegovu primenu imaju snažnu podršku SAD, ali i svih međunarodnih partnera 'Kosova', uključujući Nemačku, Francusku, Italiju, druge zemlje Evropske unije, Veliku Britaniju", istakao je Hovenijer.

Na pitanje da li su Sjedinjene Američke Države promenile stav oko pravno obavezujućeg sporazuma uz međusobno priznanje, Hovenijer kaže da nije došlo do promene stava, već do "prepoznavanja realnosti".

"Stav SAD je jasan i ne vidim da se menja. Ali moramo da se suočimo sa trenutkom u kome se nalazimo i mislim da je to realnost, da u velikoj meri zbog odluke koje donosi rukovodstvo u Srbiji nije velika verovatnoća da se postigne međusobno priznanje u ovom trenutku", rekao je američki diplomata.

Očekivanja SAD su da sve stranke učestvuju na aprilskim izborima na severu Kosova i Metohije, uključujući i srpske, ali da izbori moraju da demokratski i bezbedni za sve učesnike.

Hovenijer je dodao i da će Sjedinjenje Američke Države uložiti napore da pomognu tzv. Kosovu oko prijema u NATO ukoliko, kako kaže, zvanična Priština pruži konstruktivan doprinos za normalizaciju odnosa.

Ambasador Hovenijer najavio je, inače, letos, početkom jula, uoči Dana nezavisnosti SAD da bi ubuduće, zajedno trebalo slaviti proglašenje kosovske nazavisnosti i Dan nezavisnosti SAD.

"Slavićemo nezavisnost SAD - 246 godina, ali, zajedno ćemo slaviti i nezavisnost Kosova, 14 godina. Nema prikladnijeg mesta za slavlje nego ovde", najavio je jula prošle godine ambasador Hovenijer iz zgrade Ambasade SAD u Prištini.

image
VV inauguration
banner