Petronijević: Izručenje Radoičića Prištini nerealno; Mera protiv Beograda verovatno neće biti
Mnogi zahtevi Prištine su nerealni, uključujući i zahtev za izručenjem Milana Radoičića, ocenio je advokat Goran Petronijević.
"Mi znamo kakav je status samoproglašenog Kosova, da je to ustavnopravno i međunarodnopravno sastavni deo Srbije i dalje, jer to nije međunarodno priznata država. Bilo kakvo izručenje u tom pravcu ne dolazi u obzir", rekao je Petronijević za "Kosovo onlajn".
Govoreći o rezoluciji Evropskog parlamenta, kojom je Srbiji zaprećeno merama, ako se dokaže da je umešana u događaje u Banjskoj ili ako odbije da učestvuje u istrazi tog događaja, Petronijević kaže za "Kosovo onlajn" da ona deluje "uravnoteženo".
"Rezolucija deluje uravnoteženo posle dužeg vremena. Priština nije navikla na uravnoteženost, ona je ogrezla u svojoj razmaženosti žrtve i očekuju da sve što se dogodi i kaže bude izrazito antisrpski", kaže advokat, i dodaje da se "u ovoj situaciji to nije dogodilo", te da zato Priština negoduje.
Priština se poziva da ispita prethodne napade na Srbe
U rezoluciji se i Priština obavezuje da ispita i savesno sprovede istragu o svim incidentima i privede pravdi sve one izgrednike koji su počinili mnoge incidente i napade na Srbe, kao što je napad na Božić, odnosno na Badnje veče, ističe advokat.
"Kažu, ispitati šta se dogodilo u Banjskoj, ali ispitati i sve ostale incidente i napade na Srbe, što bi drugim rečima trebalo da znači da su ti prethodni incidenti upravo i doveli do ovakvog nekog stanja, odnosno ovog jednog akta koji se dogodio u Banjskoj", naglasio je Petronijević.
Kako navodi, Evropski parlament traži da istraga incidenta u Banjskoj ide do kraja, što je, kaže, i naš stav.
"Nažalost, koliko smo do sada mogli da vidimo, saradnja sa prištinskim organima u tom pravcu nije dobra i oni očigledno shvataju da je to njihova privilegija", kaže Petronijević i dodaje da bi Priština trebalo da podeli podatke sa Srbijom, što ne radi.
Ocenjuje da ova rezolucija za cilj ima "da pripremi atmosferu za deeskalaciju i da se Beograd i Priština, kako oni kažu, vrate dijalogu", dodavši da je to "stav Beograda od prvog trenutka."
Hoće li biti sankcija za Beograd?
Ističe, međutim, da rezolucije Evropskog parlamenta nemaju obavezujući, već preporučujući karakter, ali da "ne treba nikako zanemarivati njihovu sadržinu.
"Sadržaj rezolucije koji se odnosi na eventualnu pretnju Srbiji ili Beogradu na nekakvu najavu uvođenja sankcija, to je jako dug i mnogo složeniji proces nego što se to na prvi pogled može videti", navodi Petronijević.
Dodaje da smatra da rezolucija za sada ima jednu vrstu pomirljivog tona.
"Ne treba shvatiti ozbiljno pominjanje nekakvih mera koje bi se mogle primeniti u odnosu na Srbiju, jer do njih gotovo sam siguran neće doći", zaključuje Petronijević.