Fantomski popis stanovništva u režiji Prištine: Navodno traje od 1. novembra, a on nije ni počeo
Popis stanovništva na Kosovu i Metohiju koji organizuju prištinske institucije zvanično traje od 1. novembra, ali prema saznanjima "Novosti" on nije ni počeo.
Kako je najavljeno, za popis je izdvojeno 12 miliona evra i trebalo bi da traje 45 dana, do 15. decembra, planirano je da bude angažovano 5.000 popisivača, ali je čitava procedura oko izvođenja popisa neizvesna. Zbog toga upućeni u prilike na KiM smatraju da će se popis ili odložiti ili produžiti rok za njegovo izvođenje.
"Popis nije počeo zato što ne postoje tehnički uslovi za njegovo sprovođenje. Nisu nabavili ni tablete koji su neophodni popisivačima, nisu obučili popisivače, a da ne govorimo o bezbednosnim i fizičkim limitima u slučaju sprovođenja popisa na severu KiM i čitave situacije koju imamo u ovom delu Kosova", smatra Jovana Radosavljević iz NVO "Nova društvena inicijativa iz Kosovske Mitrovice".
Ona za "Novosti" pojašnjava da nema naznaka da se na terenu bilo šta radi vezano za popis zbog čega smatra da je odlaganje za iduće leto realno. I dok pojašnjava da je poslednji regularan popis na KiM sproveden još 1991, Radosavljević podseća da je prebrojavanje stanovnika u režiji privremenih prištinskih institucija održano 2011. bez Srba sa severa jer su ga oni bojkotovali.
"Vrlo sam skeptična da se i sada popis može sprovesti na čitavoj teritoriji, imajući u vidu situaciju na severu Kosova. I dalje smo u situaciji u kojoj već godinu dana Srbi nisu u kosovskim institucijama, a sa druge strane imamo i veliko nezadovoljstvo srpskog naroda koji verovatno neće želeti dobrovoljno da učestvuje u popisu", dodaje Radosavljević.
I sama Agencija za statistiku tzv. Kosova objavila je nedavno da ne postoje u ovom momentu tehnički, ali ni politički i bezbednosni uslovi za obavljanje popisa.
Iz Agencije predlažu da se popis odloži uz napomenu da ne postoje ni logistički preduslovi, tj. laptopovi i tableti za prikupljanje podataka.
Inače, na osnovu tzv. kosovskog zakona, opštinske popisne komisije moraju da budu formirane šest meseci pre početka popisivanja što, kako saznaju "Novosti", nije urađeno u četiri opštine na severu KiM. U Gračanici, većinskoj srpskoj opštini na centralnom Kosmetu, članovi popisne komisije potvrđuju da nisu dobili nikakav materijal, ali ni obaveštenje da se popis odlaže.
Predviđene i kazne
Popisivanje stanovnika najpre je bilo zakazano za 1. septembar, ali je tada pomereno za 1. novembar iz istih razloga: nije bilo tehničkih i drugih uslova.
Prema podacima iz 2011, na Kosovu i Metohiji ima čak 1,7 miliona stanovnika što mnogi analitičari smatraju nerealnom brojkom. Koliko je Srba nije poznato, jer su oni koji žive na severu, ali i većina na jugu, popis bojkotovali.
Inače, za neučestvovanje u popisu predviđene su kazne od 500 do 2.500 evra.