Srbija i Balkan

Robert Kuper: Srbija sebi zatvara vrata članstva u Evropskoj uniji

Očigledno je da ovde dominira osećaj hitnosti, jer se niko više i ne seća kada su dve strane postigle neki značajniji iskorak u razgovorima, podseća bivši britanski diplomata
Robert Kuper: Srbija sebi zatvara vrata članstva u Evropskoj uniji© Foreign and Commonwealth Office/Wikimedia

Britanac Robert Kuper, bivši evropski posrednik u briselskom tehničkom dijalogu Beograda i Prištine i jedan od tvoraca jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, sada je među prvima potrčao da nam saopšti da Srbija sebi zatvara vrata članstva u Evropskoj uniji (EU) protivljenjem da Ohridski sporazum i njegov Aneks postanu deo pregovaračkog poglavlja 35.

Kuper je u intervjuu za "Glas Amerike" komentarisao jučerašnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da bi uključivanje u pregovarački okvir dokumenata o kojima su se tzv. Kosovo i Srbija usaglasili u prvoj polovini 2023. u Ohridu, značilo da Unija zatvara vrata Srbiji.

"Evropska unija ne želi da bude deo problema, već da ga reši. Njena misija je da sve članice unije imaju neku vrstu, ne normalnih, već supernormalnih odnosa sa svojim susedima", rekao je penzionisani britanski diplomata koji je tehničkim dijalogom tzv. Kosova i Srbije posredovao između 2011. i 2012. godine.

Poglavlje 35 u pristupnim pregovorima Srbije obuhvata susedske odnose, odnosno regulisanje relacija sa "Kosovom" koje je proglasilo nezavisnost 2008. od Srbije, podseća VOA.

"Ideja da uvedete Srbiju u Evropsku uniju, dok odbija da prizna nezavisnost svog suseda i prihvati ga kao zasebnu državu - nije u srži Unije. To bi učvrstilo podele između Srbije i 'Kosova'. Ono što mi želimo je da te podele nestanu", rekao je Kuper.

Evropski savet bi na samitu šefova država i vlada EU krajem naredne sedmice trebalo da se izjasni o zaključcima o proširenju – dokumentu kojim su obuhvaćeni Crna Gora, Srbija, Severna Makedonija, Albanija, Bosna i Hercegovina, tzv. Kosovo, Turska, Moldavija i Gruzija.

U nacrtu u koji je "Glas Amerike" imao uvid, preporučeno je da Ohridski sporazum i njegov aneks, kojima su definisani koraci na putu normalizacije odnosa "Kosova" i Srbije, budu uvršteni u očekivanja i obaveze obeju strana.

"Očigledno je da ovde dominira osećaj hitnosti. Niko se više i ne seća kada su dve strane postigle neki značajniji iskorak u razgovorima", navodi Kuper i podseća na predstojeće izbore za sastav Evropskog parlamenta koji će se održati u junu 2024.

image