Srbija i Balkan

Niš oborio svoj rekord u zagađenosti vazduha: Koncentracija opasnih čestica 10 puta veća od granične

Oko 50 odsto Nišlija svoja domaćinstva greju na individualnim ložištima, a u gradu postoji veliki broj ustanova koje za grejanje još uvek koriste lož ulje, mazut i ugalj
Niš oborio svoj rekord u zagađenosti vazduha: Koncentracija opasnih čestica 10 puta veća od granične© TANJUG/DIMITRIJE NIKOLIĆ

Prema podacima Republičke agencije za zaštitu životne sredine, Niš je sinoć oborio sopstveni rekord zagađenosti vazduha od početka ovogodišnje grejne sezone. 

Koncentracija PM2,5 čestica, nevidljive golim okom i veličine tri odsto prečnika ljudske dlake, koje predstavljaju ozbiljnu pretnju za najdublje delove pluća, u 20 sati iznosila je 262,62 mikrograma po metru kubnom.

Prema članu 19 iz Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha ("Sl. gl. RS", broj 11/10, 75/10 i 63/13) Republike Srbije, iako je granična vrednost izloženosti za suspendovane čestice PM2,5 iznosi 25 µg/m3, dok tolerantna vrednost iznosi 30 µg/m3. 

Koncentracija PM10 čestica, koje su četiri puta veće od PM2,5 čestica, u 22 časa iznosila 304,99 mikrograma po metru kubnom, dok stručnjaci tvrde da koncentracija suspendovanih čestica teških metala (olova, arsena, kadmijuma i nikla) ne bi smela da prelazi 50 mikrograma po metru kubnom da bi se vazduh smatrao čistim.

Neslavni rekord Niš je do sada držao 24. decembra kada je izmereno 289,89 mikrograma po metru kubnom PM10 čestica i 255,35 mikrograma PM2,5 čestica.

Ekstremno zagađenje na jugu Srbije trajalo je juče od 16 časova, do rano jutros kada se stanje popravilo.

Jutros u pet sati koncentracija PM10 čestica iznosila 55,61 mikrogram, a PM2,5 čestica 50,05 mikrograma.

Razlog za ekstremno zagađenje vazduha u Nišu, prema rečima struke, treba tražiti u činjenici da se individualnim ložištima zagreva 50 odsto domaćinstava i da u gradu postoji veliki broj ustanova koje za grejanje još koriste lož ulje, mazut i ugalj.

Lekari savetuju da se u najzagađenijim delovima dana boravak na otvorenom svede na minimum, posebno kada su u pitanju starije osobe, decu, trudnice i osobe sa hroničnim bolestima disajnih organa.

Povećane koncentracije čestica PM10, prema rečima lekara, predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, a još veću opasnost predstavljaju čestice veličine 2,5 mikrona jer mogu da dođu do najdubljih delova pluća.

U toku prošle nedelje, na mnogim listama najzagađenijih gradova u svetu našli su se Beograd, Sarajevo i Skoplje, međutim, pojedini aktivisti skreću pažnju da podatke treba uzimati sa rezervom, jer se iza merenja često nalaze aplikacije koje se zapravo bave prodajom senzora za merenje kvaliteta vazduha i uređaja za prečišćavanje vazduha.

image