Srbija i Balkan

Debata u Evropskom parlamentu o izborima u Srbiji: Dvostruki standardi EU

Francuski poslanik Žan-Lin Lakapel ističe da je problem što bi EU želela da se meša u unutrašnje stvari svih zemalja - zemalja članica, država kandidata, kao i zemalja izvan EU
Debata u Evropskom parlamentu o izborima u Srbiji: Dvostruki standardi EU© Tanjug/AP Photo/Jean-Francois Badias

Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta održao je danas u Briselu debatu o političkoj situaciji u Srbiji nakon nedavno održanih izbora u decembru, tokom koje su poslanici razmenili različita mišljenja o izbornom procesu u Srbiji i razgovarali sa predstavnicima Evropske komisije i Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).

I tokom današnje rasprave izražena su različita mišljenja, poput već izrečenih o navodnim nepravilnostima na izborima u Srbiji i upućen je poziv državama - članicama EU da ne prihvate rezultate izbora dok međunarodna istraga ne bude završena, drugi su istakli da je reč o demokratskom glasanju, a da su ovakve debate dokaz dvostrukih standarda EU i vršenja pritiska na Evropsku komisiju i EEAS.

Zamenik generalnog direktora Evropske spoljnopolitičke službe (EEAS) Marko Markovec rekao je da EU ima snažna očekivanja da se Srbija uskladi sa bezbednosnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, Iranu i drugim zemljama i da intenzivira rad na sprečavanju izbegavanja sankcija, dodavši da neusklađivanje utiče na pregovore.

"Srbija je kandidat za EU, pa se očekuje da pokaže odlučnost za reforme koje su nužne za pristup i koje će dati stvarne rezultate, što posebno uključuje vladavinu prava, demokratske standarde, slobodu medija, sprovođenje sporazuma i normalizaciju odnosa sa Prištinom, koja je ključna za regionalnu stabilnost", rekao je Markovec.

On je istakao da se ocenjuje da Srbija ima bliske odnose sa Rusijom, uključujući česte sastanke sa ambasadorom Rusije, i da je važno pitanje odnosa Srbije i Kine, a pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da jača odnose i sa drugim zemljama, ne samo, kako kaže, sa Pokretom nesvrstanih.

Šef odseka za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedstvo i politiku proširenja Majkl Miler ocenio je da Srbija navodno sarađuje na sprečavanju zaobilaženja sankcija i da se usklađuje sa viznom politikom, ali je naglasio "preteranu zavisnost Srbije od ruskog gasa".

Miler je istakao da je ODIHR u preliminarnom izveštaju ocenio da su izbori u Srbiji bili tehnički dobro organizovani i da je postojao izbor, ali su "uslovi bili nepošteni, bilo je medijske pristrasnosti, nije bilo granice između države i stranke".

Lakapel: EU da se ne meša u unutrašnje stvari Srbije

Francuski poslanik u Evropskom parlamentu Žan-Lin Lakapel izjavio je danas da Evropska unija ne treba da se meša u izbore u Srbiji, koji su unutrašnja stvar jedne zemlje i da Brisel sada traži izgovore da destabilizuje izbore pošto njihovi favoriti nisu pobedili.

"Srbija je slobodna i nezavisna država, njen narod je velikom većinom glasova ponovo izabrao Aleksandra Vučića za predsednika. Vučić je na toj funkciji da brani interese svog naroda a ja sam ovde kako bih poručio Evropskoj uniji da se ne meša u stvari koje se nje ne tiču", rekao je Lakapel, iz grupacije Identitet i demokratija za Tanjug.

Lakapel je istakao da je problem što bi EU želela da se meša u unutrašnje stvari svih zemalja - zemalja članica, država kandidata, kao i zemalja izvan EU.

"Srbija je izborima poslala jednu demokratsku lekciju, sa velikim brojem posmatrača, malim brojem grešaka, kojih ima svuda, to su bili izbori koji su se odvijali u demokratskim uslovima, ali verovatno pobednik izbora nije favorit, nije miljenik EU, pozicija koja je bila favorit nije dobila izbore i sada imamo EU koja traži izgovore kako bi pokušala da destabilizuje izbore i podržava opoziciju", rekao je Lakapel.

"Evropska unija ne treba to da radi, naročito ne sa jednom zemljom koja nije ni članica Unije, jer Srbija je slobodna i nezavisna država, njen narod je velikom većinom glasova ponovo izabrao Aleksandra Vučića za predsednika.

On je naglasio da je Vučić na toj funkciji da brani interese svog naroda, a da je on tu kako bi poručio Evropskoj uniji da se ne meša u stvari koje se nje ne tiču.

"Zameram EU što se meša u sve i podržavam srpski narod, ne iz ideoloških razloga, već iz razloga demokratske pravde, ja sam za to da svaki narod bude suveren i nezavistan, tako da poručujem Evropskoj uniji - stop, zaustavite se, svako treba da se drži svog mesta i a vaše sigurno nije da se mešate u unutrašnje stvari Srbije", istakao je Lakapel.

Dvostruki standardi EU

Poslanik Tjeri Marijani ocenio je da je ova debata dokaz dvostrukih standarda koje primenjuje EU.

On je podsetio da je prošle nedelje održana, kako je naveo, "nadrealna rasprava" u Evropskom parlamentu, pre očekivanog izveštaja ODIHR-a
Marijani je naglasio da "Obnovimo Evropu" i "Levica" napadaju predsednika Srbije Aleksandra Vučića na osnovu preliminarnog izveštaja koji je objavljen u decembra.

On je istakao da je glasanje na izborima organizovano na odgovarajući i pošten način i da je bilo 5.000 posmatrača na izborima, na kojima su poštovane osnovne slobode.

"Mislim da je poruka koja je poslata da, ako ne glasate kako EU glasa, onda nam se ne sviđa kako glasate", rekao je Marijani.

image