Srbija i Balkan

Stoltenbergov izveštaj: NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine

Generalni sekretar Alijanse predstavio je svoj izveštaj za 2023. godinu
Stoltenbergov izveštaj: NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine© Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

NATO sa Srbijom održava politički dijalog na visokom nivou u cilju rešavanja pitanja od ključnog značaja za regionalnu bezbednost, poručio je u svom godišnjem izveštaju za 2023. godinu generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

U njegovom izveštaju, navodi se da Savez nastavlja partnersku saradnju sa Vojnom kancelarijom za vezu NATO-a u Beogradu koja pruža podršku aktivnostima Srbije u okviru programa Partnerstvo za mir.

Stoltenberg je podsetio i da je u novembru posetio Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i štab takozvanih kosovskih bezbednosnih snaga, kao i da je održao zajedničku sednicu sa regionalnim liderima saveznika u Severnoj Makedoniji.

Poseta je, kako je rekao, "prenela snažan signal trajne posvećenosti NATO-a miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, u pozadini složenog regionalnog i globalnog bezbednosnog okruženja". U 2023. godini, dodaje se, nastavljen je snažan politički dijalog i praktična saradnja sa Bosnom i Hercegovinom.

Stoltenberg se u delovima izveštaja, koji se odnose na rad Kfora i angažman i saradnju NATO na Zapadnom Balkanu, osvrnuo na dijalog Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje EU, navodeći da on predstavlja glavnu platformu za pronalaženje rešenja.

"NATO ostaje posvećen podršci dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije. Dijalog je glavna platforma za pronalaženje rešenja kojim se poštuju prava svih zajednica i gradi trajni mir, koji koristi bezbednost širom Kosova i stabilnosti širom regiona Zapadnog Balkana", poručio je Stoltenberg.

Misija Kfora predvođena NATO-om, prema njegovim rečima, treba da doprinese održavanju bezbednog i bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na Kosovu, u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz 1999. godine.

Ističe se i da su snage Kfora, od kako su dobile mandat po rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine, nastavile rad kako bi pomogle u održavanju bezbednog i sigurnog okruženja za sve zajednice na KiM i slobode kretanja, u bliskoj saradnji sa EU, UN i drugim međunarodnim akterima.

Navodi se i da su NATO snage na KiM u 2023. odigrale ključnu ulogu u obezbeđivanju stabilnosti na KiM, usred pojačanih tenzija i povećane nestabilnosti na severu.

"Posle nasilja u maju i septembru, saveznici su rasporedili oko 1.000 rezervnih snaga u misiju, obezbedivši najveće pojačanje za deceniju", naveo je Stoltenberg i dodao da je to omogućilo Kforu da utrostruči broj patrola i učetvorostručiti prisustvo na severu KiM.

Kako se dodaje, od 31. decembra, 27 saveznika i partnera obezbedilo je približno 4.700 vojnika misiji, uključujući raspoređeni rezervni sastav.

Stoltenberg je naveo da su NATO snage na KiM, uprkos povećanim tenzijama, nastavile da se angažuju sa svim zajednicama da pomognu u održavanju bezbednog okruženja i istakao da je ponosan što je podržao NATO prisustvo na KiM 2023. godine

On je dodao i da je NATO nastavio da obezbeđuje podršku za izgradnju kapaciteta bezbednosnim organizacijama na KIM, preko savetodavnog i tima za vezu NATO, civilnog i vojnog tima od oko 40 pripadnika osoblja iz 13 zemalja.

"U 2023. tim je ponudio savete i pomoć u oblastima kao što su medicinska podrška, logistika, nabavke, izvršenje budžeta i ljudsko upravljanje resursima", naveo je Stoltenberg.

U izveštaju se navodi i da je posetom Stoltenberga BiH, Srbiji, Prištini i Severnoj Makedoniji u novembru prošle godine prenet snažan signal trajne posvećenosti NATO miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, u kontekstu složenog regionalnog i globalnog bezbednosnog okruženja.

image