Srbija i Balkan

Godišnjica NATO bombardovanja Varvarinskog mosta: Zločine ćemo uvek nazivati pravim imenom

U napadu NATO aviona izvedenom na praznik Svete trojice, na Varvarinskom mostu stradalo je desetoro stanovnika ove varoši
Godišnjica NATO bombardovanja Varvarinskog mosta: Zločine ćemo uvek nazivati pravim imenom© FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE

Crkvenim pomenom i polaganjem venaca na Varvarinskom mostu danas je obeleženo četvrt veka od stradanja desetoro stanovnika ove varoši u NATO bombardovanju 1999. godine.

Srbija nikada neće zaboraviti nevino stradale žrtve čije su živote prekinule NATO bombe, rekao je ministar odbrane Bratislav Gašić koji je položio venac kraj spomen-obeležja žrtvama NATO agresije na Varvarinskom mostu.

Obraćajući se prisutnima, ministar Gašić rekao je da stradanje na Varvarinskom mostu nameće pitanje šta je nalogodavce i izvršioce zločina i ubistva desetoro stanovnika ove varoši navelo na tako okrutan postupak, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

"Zašto su usred dana bombardovali most u čijoj se okolini tada, na praznik Svete Trojice, nalazilo na stotine nedužnih civila? Pred užasom ovog pitanja zanemeli bi mnogi. Zanemela bi i tada petnaestogodišnja Sanja Milenković, učenica Matematičke gimnazije u Beogradu i jedan od najboljih đaka u istoriji varvarinske osnovne škole. Sanji, nažalost, nije dopušteno da ta pitanja postavi. Sa još devetoro sugrađana, njen mladi život na ovom mestu prekinut je 30. maja 1999", podsetio je Gašić.

Naveo je da su Sanji pravo da postavi ta i još mnoga druga pitanja, pravo da odraste, zasnuje svoju porodicu, postane ponos Varvarina i naše zemlje, oduzeli agresori bombama i raketama.

On je podsetio da su u više naleta aviona tada stradali Milan Savić, Vojkan Stanković, Zoran Marinković, Stojan Ristić, Ratobor Simonović, Ružica Simonović, Milivoje Ćirić, Dragoslav Terzić i Tola Apostolović.

"Zločin koji se ovde dogodio i koji je uselio večnu tugu u naša srca, ni izbliza nije jedini. Mnogo je mesta u Srbiji gde su tokom 78 dana NATO agresije stradali brojni civili. Bez griže savesti, agresor ih je proglasio 'kolateralnom štetom'. Takva tumačenja i nemoralna opravdanja mi nikada nećemo prihvatiti. Zločine ćemo uvek nazivati pravim imenom", istakao je ministar odbrane.

U ime Opštine Varvarin obratila se predsednica Violeta Lutovac Đurđević, rekavši da je u arhivama zauvek ostalo zabeleženo stradalništvo Varvarina, te da žrtve jednog vremena zla, neće ostati nevidljive i nečujne.

"Mi smo kao jedna velika porodica, koja se svake godine na izmaku meseca maja okuplja da tuguje, da vida rane, ali i da se drži zajedno u dobru, a i u zlu. Sabrani smo na mestu koje svedoči o jednom bezumlju, na mestu najveće varvarinske tuge" rekla je predsednica Opštine Varvarin, istakavši da NATO agresija 1999. godine predstavlja najveću negaciju čovečnosti.

Ministar odbrane Bratislav Gašić venac je položio u pratnji brigadnog generala Gorana Momčilovića i brigadnog generala Save Iriškića.

Vence su na položile i porodice stradalih, Mile Rosić iz Kabineta predsednika vlade, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov, predstavnici lokalne samouprave, kao i predstavnici udruženja za negovanje tradicija.

Polaganju venaca prethodio je pomen žrtvama stradalim na Varvarinskom mostu u NATO agresiji 1999. godine.

image