Ministar Momirović: Moguća su brojna poskupljena, pa i veća cena kafe
Živimo u specifičnim vremenima, cena nafte skače, ne smemo da isključimo nijedan scenario, pa ni poskupljenje kafe (od 50 odsto u maloprodajnim objektima koje su mediji najavili za 1. jul), izjavio je ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović za RTS, ali i prokomentarisao nove investicije iz Japana, te potencijalni sporazum s Egiptom o slobodnoj trgovini.
"Postoji kriza kada govorimo o logistici, kada govorimo o Vijetnamu, Indoneziji, gde se proizvodi kafa. U Brazilu i Južnoj Americi imaju drugačije izazove. Deluje da će tako biti. Ali mi živimo u specifičnim vremenima. Mi ne živimo u redovnim vremenima. Mi živimo u neposrednom ratnom okruženju", istakao je Momirović.
Dodao je da cena nafte ponovo skače, a da je cena struja za sada stabilna, iako je i to izazov dugoročno gledano, jer postrojenja za proizvodnju u Ukrajini su praktično devastirana.
"Ne smemo da isključimo nijedan scenario. Ozbiljno vodimo politiku ove države, ozbiljno pratimo sve stvari i videćemo. Cena kafe je danas između 150 dinara i 190 za 100 grama. Pratićemo situaciju", kaže Momirović.
Trgovinska razmena s Japanom
Komentarišući to što je posle četiri decenije državno-privredna delegacija Srbije posetila Japan, čije kompanije u ovom trenutku zapošljavaju 4.000 ljudi u Srbiji, najavio je nove investicije ove istočne države, kao i da će se vrlo brzo krenuti u pregovaranje, onda i potpisivanje sporazuma o zaštiti investicija u naredne dve godine.
Srpska delegacija imala je sastanke s najvećim kompanijama u Japanu.
"S Micubišijem, zatim Takedom s kojim radimo Bio4 kampus. Otprilike, japanske kompanije investiraju oko 100 miliona evra godišnje. Naša trgovinska razmena je oko 330 miliona evra. Moramo da napravimo takav plan, da u narednih nekoliko godina trgovinsku razmenu podignemo na milijardu evra. Da investicije sa ovih 500 miliona podignemo na dve milijarde. Da nema 4.000 zaposlenih u japanskim kompanijama, nego da ima 20.000", istakao je ministar.
Sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom
Momirović je pomenuo i da prvog jula stupa na snagu Sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom, što je, kako je rekao, neverovatna šansa za Srbiju.
"To je jedinstvena šansa. To je ekskluzivna šansa za naše kompanije, jer će tu priliku imati samo kompanije iz Srbije. I japanske kompanije su zainteresovane za to. I nemačke kompanije su zainteresovane", podvukao je Momirović, ali i dodao da će se prvi pozitivni efekti videti sledeće godine.
Prema njegovim rečima, put Kine prvo idu sirovine, odnosno rude, poljoprivredni proizvodi, sušeno voće, u čemu je Srbija najprepoznatljivija, pre svega u Aziji, a između ostalog i u Japanu.
"Tu je potencijal zaista veliki, tu je prehrambena industrija, tu je naravno i mašinska industrija, farmaceutska industrija. Svi ti proizvodi će se bez carina izvoziti na kinesko tržište. Ja mislim da je to ekskluzivna stvar za naše kompanije u Evropi", rekao je Momirović.
Pregovori s Egiptom o slobodnoj trgovini
Što se tiče pregovora s Egiptom oko sporazuma o slobodnoj trgovini, Momirović je rekao da bi trebalo da se u narednih mesec dana zatvore sva osetljiva pitanja.
"Sporazum će biti jako stimulativan pre svega za našu poljoprivredu. Sve ovo radimo da bismo dostigli naš željeni cilj – da 2027. prosečna plata bude 1.400 evra, da prosečna penzija bude 650 evra, jer to dugujemo našim građanima. Ekonomija je najvažnija stvar", zaključio je Momirović za RTS.