Problemi u nekadašnjem raju se produbljuju: Kanada beleži najgori pad u poslednjih 40 godina
Životni standard građana Kanade je na putu najvećeg pada u poslednjih 40 godina, prema novoj studiji kanadskog instituta Frejzer. Studija je uporedila tri najgora perioda pada u Kanadi u poslednjih 40 godina - recesiju 1989. godine globalnu finansijsku krizu 2008. i period posle pandemije.
Piter Stoundž ekonomista Heritidž fondacije, saradnik na Mizes institutu i bivši profesor na tajvanskom Feng Čia univerzitetu je u autorskom tekstu ukazao da je studija pokazala da se, za razliku od prethodnih recesija, Kanada ovoga puta ne oporavlja i da je "nešto puklo".
Prema "Fajnenšal postu", od 2019. godine, Kanada je među 50 razvijenih ekonomija imala najmanji rast, dok se kanadske plate usklađuju sa inflacijom i ne rastu od 2016.
Stoundž napominje da se nešto pokvarilo i da nije ni blizu kraja: kanadski realni BDP po glavi stanovnika i dalje pada, a sa nadolazećom recesijom u Americi, koja čini 75 odsto kanadskog izvoza – Kanada bi mogla ponovo da se sruši pre nego što se oporavi.
Ekonomista smatra da je mandat premijera Džastina Trudoa katastrofalan i navodi da su "prihodi na nivou Zapadne Virdžinije, cene kuća su na nivou Los Anđelesa, a kanadski porezi su na pola puta do Sovjetskog Saveza".
Prosečna porodica u Kanadi neretko daje polovinu svojih prihoda za poreze. U međuvremenu, inflacija, kada su u pitanju cene hrane, je zbog pandemije porasla za 25 odsto, dok su cene energija veće za 30 odsto, delimično zahvaljujući i porezu na ugljenik. Ekonomista ukazuje i da porez na promet, koji je u većini kanadskih provincija 13 do 15 procenata na kupljenu robu.
Zabeležen je rast zahteva za bankrot od čak 40 odsto prošle godine, dok analize pokazuju da skoro polovina Kanađana nema ušteđevinu za hitne slučajeve. U isto vreme, stopa kriminala je u proteklih deset godina porasla za 40 odsto.
Anketa Ipsosa pokazala je da se 7 od 10 Kanađana slaže da je "Kanada slomljena" - dok je u kategoriji građana starosti od 18 do 34 godine, rezultat još pesimističniji, jer tako misli 8 od 10 ispitanika. Ankete pokazuju da čak 42 odsto Kanađana razmišlja o preseljenju u drugu zemlju.
Šta se promenilo?
Sve je ovo šok jer se dogodilo tako brzo i mnogo je gore u odnosu na poslednju krizu 2008. godine, koju je Kanada prebrodila mnogo bolje od Amerike. Stoundž napominje da je razlika u tome što je sada na vlasti Džastin Trudo. On ukazuje da je pogrešna njegova ideja da Kanadu pretvori iz mešovite ekonomije poput SAD u državnu ekonomiju, poput koncepta u EU, što je pogrešno.
"Pod Trudoom, poslovna ulaganja su pala za trećinu, dok se državna potrošnja skoro udvostručila na skoro polovinu BDP-a. Broj radnika u javnom sektoru u Kanadi rastao je skoro četiri puta brže od privatnog sektora, a svaki treći Kanađanin sada radi za vladu, zarađujući 30 odsto više. Oko 1,7 miliona Kanađana – otprilike 1 od 10 domaćinstava – je na socijalnoj pomoći", objašnjava ekonomista.
On smatra da se Kanadi ne piše dobro i da će se stvari pogoršati, jer su Kanađani zaglavili sa Trudoom. Napominje da u anketama za sledeće izbore 2025. vodi konzervativac Pjer Poljevr, ali da mediji koje finansira kanadska vlada čine sve što mogu da ga unište, tako da se prednost već smanjuje.
Piter Stoundž navodi da to znači rast inflacije, pad privrede, masovnije migracije i porast kriminala u nekadašnjem raju.