Zašto bi povratak Trampa zapravo bila dobra vest za EU
Iako EU, u celini, nije oduševljena Donaldom Trampom, pojedini zvaničnici smatraju da bi pobeda bivšeg predsednika mogla da bude ono što je potrebno Evropskoj uniji da pojača odbranu i pooštri stav prema Kini.
"Povratak Trampa bio bi koristan šok koji bi omogućio EU da krene napred, po pitanju pandemije ili energetske krize nakon rata u Ukrajini", rekao je "Politiku" visoki diplomata EU koji je, kao i drugi sagovornici portala, tražio da ostane anoniman.
Ovaj stav, koji privatno deli više EU diplomata i zvaničnika EU, ne potiče od naklonosti prema republikanskom kandidatu ili njegovim predlozima politike.
Drugi Trampov mandat bi bio "gorki lek" koji je neujednačenoj EU potreban da bi prevazišla svoje podele i krenula napred kao blok, objašnjavaju zvaničnici EU.
Trampovo predsedništvo bi bilo toliko neprijateljsko prema Evropi da blok ne bi imao izbora osim da poveća svoju potrošnju na odbranu, ojača svoj tehnološki sektor i razjasni svoju politiku prema Kini, dodali su oni.
Najočiglednija oblast u kojoj bi Trampovo predsedništvo moglo da podstakne promene u Evropi je odbrana i sukob u Ukrajini. Bivši predsednik je više puta optužio Evropu da se preko NATO-a "grebala" za američku vojnu zaštitu, a navodno je zapretio da će u potpunosti izvući Vašington iz Alijanse.
Što se tiče Ukrajine, Tramp je rekao da će prekinuti sukob dan nakon reizbora – verovatno bez pristanka Kijeva. Ako se vrati u Belu kuću, Trampova administracija bi mogla da poveća pritisak na Evropu u vezi sa "podelom tereta" u NATO-u što bi, tvrde "Politikovi" sagovornici, bilo savršeno.
"Tramp pomaže u podizanju svesti o finansiranju odbrane, ali nam je potreban pravi šok da bismo promenili ovu debatu", rekao je jedan zvaničnik EU. "Dogovor o mirovnom planu za Ukrajinu bi bio taj šok", istakao je on.
Slična logika se odnosi na dugotrajne pokušaje Evrope da uskladi svoje jedinstveno tržište i pokrene svoju anemičnu ekonomiju.
U izveštaju objavljenom prošlog meseca, bivši šef Evropske centralne banke Mario Dragi upozorio je da je Evropa u opasnosti od ekonomskog kolapsa. Da bi izbegao dalje zaostajanje za SAD i Kinom, rekao je Dragi, blok bi morao da ujedini svoja tržišta i masovno investira u industrijske kapacitete.
Problem je što reforme za harmonizaciju tržišta EU, posebno finansijskog sektora bloka, nikada nisu daleko odmakle uprkos decenijskom razmatranju.
Još jedan Trampov mandat mogao bi da bude katalizator koji bi primorao nevoljne zemlje da konačno prihvate zajednički nadzor nad svojim bankama i berzama, tvrde ovi zvaničnici.
Što se tiče trgovine, povratak Trampa bi podjednako mogao biti pokretač promena, pomerajući blok ka protekcionističkom pristupu koji Francuzi zagovaraju.
Zvaničnici smatraju, istina privatno, da je možda došlo vreme da se prihvati autonomija, sugerišući da bi Evropa trebalo da se pripremi za veliku promenu u odnosima sa Amerikom, bez obzira ko bude izabran.
"Evropljani moraju da preuzmu svoju sudbinu u svoje ruke, bez obzira na to ko bude izabran za predsednika SAD", rekao je francuski ministar za Evropu Benjamin Hadad na francuskoj televiziji prošle nedelje.