Svet

Bizmarkovi užasnuti odlukom Berbokove: Izvrće nemačku istoriju

Nemačka ministarka Analena Berbok odlučila da promeni ime sale nazvane po poznatom kancelaru, navodno kako bi "slomila moć muškaraca u nemačkoj diplomatiji"
Bizmarkovi užasnuti odlukom Berbokove: Izvrće nemačku istorijuGetty © Sean Gallup

Porodica prvog nemačkog kancelara Ota fon Bizmarka kritikovala je odluku Ministarstva spoljnih poslova da naziv poznate sale u zgradi tog ministarstva, koja je do skoro nosila ime ovog čuvenog diplomate, promeni u "Sala nemačkog jedinstva".

Potomak poznatog kancelara Aleksadar fon Bizmark optužio je nemačku ministarsku spoljnih poslova Analenu Berbok za "nedostatak istorijske svesti" i dodao da je njegova porodica "užasnuta i neizrecivo tužna".

Berbokova je iz sale nekadašnjeg Politbiroa Komunističke partije Istočne Nemačke uklonila i Bizmarkov portret, navodno sa ciljem da se "slomi moć muškaraca u nemačkoj diplomatiji".

Državna sekretarka za međunarodnu kulturnu politiku u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke Mišel Mintefering je 2019. godine priredila prijem samo za žene, kada je izjavila da se "moć muškaraca u nemačkoj diplomatiji mora slomiti", i požalila se da su u hodnicima zgrade bile gotovo isključivo slike muškaraca.

Mintefering je tom prilikom kao primer navela i Bizmarkovu sobu i rekla da "na njoj ima još mnogo da se radi".

Oto fon Bizmark bio je prvi kancelar Nemačkog carstva nakon njegovog ujedinjenja 1871. godine. On je godinu dana ranije osnovao kancelariju za spoljne poslove, zbog čega se njegov portret nalazi u, do skoro, "Bizmarkovoj sali" Ministarstva spoljnih poslova.

Bizmark je bio protivnik evropskog prekomorskog imperijalizma, smatrajući da kolonije nemaju ekonomsku vrednost za njihove evropske gospodare. Ipak, kao posledica unutrašnjih pritisaka, on je pristao da Nemačku uključi u tzv. "jagmu za Afriku", ozvaničenu na Berlinskom kongresu iz 1884. godine, koja je rezultirala podelom tog kontinenta između evropskih sila.

"Ministarska spoljnih poslova koja voli da drugima deli lekcije o moralu nije uspela da izvrši svoje dužnosti", rečeno je u saopštenju porodice Bizmark. "Ona ne samo da loše tretira druge države, već i izvrće istoriju u sopstvenoj. Uzimanje demokratske i ustavne principe današnjice kao referentnu tačnu pokazuje nedostatak  istorijske svesti."

Porodica Bizmark, koja ove godine slavi 750. godišnjicu osnivanja, naglasila je i da se "ignorišu zasluge prvog nemačkog kancelara, Ota fon Bizmarka, od kojih Nemačka i dalje ima koristi".

Prema njihovim podacima, ova porodica je 2015. imala oko 340 članova.

image