Oslobođen pritvorenik koji je bez optužbe držan u Gvantanamu od njegovog osnivanja 2002. godine
Pentagon je najavio repatrijaciju jednog zatvorenika iz Tunisa, koji je držan u zatvoru Gvantanamo od njegovog otvaranja 2002. godine.
Rida Bin Saleh el Jazidi bio je među prvim osumnjičenima za terorizam doveden u Gvantanamo čim je on otvoren 11. januara 2002. Uprkos tome što je proveo 24 godine u objektu koji se nalazi u okviru američke pomorske baze na Kubi, nikada nije zvanično optužen.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin obavestio je Kongres o svojoj nameri da podrži oslobađanje El Jazida u januaru ove godine, saopštilo je Ministarstvo odbrane i dodalo da su sada "u konsultaciji sa našim partnerom u Tunisu, ispunili uslove za odgovoran transfer".
Iz Pentagona navode da je El Jazidi tajno avionom prebačen iz zaliva Gvantanamo u Tunis. Nisu objavljeni nikakvi detalji o bezbednosnim aranžmanima oko povratka 59-godišnjaka u njegovu matičnu zemlju.
Tunišanin je zarobljen u Pakistanu, blizu granice sa Avganistanom, ubrzo nakon napada 11. septembra, kao deo grupe od 30 muškaraca, od kojih su neki verovali da su bili telohranitelji vođe Al Kaide Osame bin Ladena.
Procurela procena zatvora iz 2007. opisuje El Jazida kao potencijalno opasnog zatočenika, koji je pokazivao neprijateljstvo prema čuvarima. Međutim, 2010. godine, operativna grupa pod administracijom tadašnjeg američkog predsednika Baraka Obame odobrila je njegovo puštanje , navodeći da ne može biti krivično gonjen za ratne zločine.
Ijan Mos, bivši zvaničnik Stejt departmenta uključen u transfere pritvorenika, rekao je za "Njujork tajms" da je El Jazidi "mogao da izađe pre nekog vremena da se Tunis nije vukao".
Tunis je prvobitno bio nespreman da ga prihvati, a El Jazidi je odbio da bude prebačen u drugu zemlju, objasnio je Mos.
Oslobađanje El Jazidija dolazi kao deo nastojanja administracije odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena da smanji zatvorsku populaciju u zalivu Gvantanamo. Najnoviji slučaj bio je četvrto prebacivanje pritvorenika iz zatvora za dve nedelje.
Sa odlaskom El Jazidija, u Gvantanamu je ostalo još 26 zatvorenika. Kada je Bajden preuzeo dužnost bilo ih je 40. Za 14 je odobreno prebacivanje u druge zemlje, dok je još devet u pretkrivičnom postupku ili osuđeno za ratne zločine. To znači da Bajdenova administracija verovatno neće moći da postigne cilj zatvaranja zatvora koji je Obama najavio još 2009. godine.