Svet

Tata Mask ugovorio razgovor južnoafričkom lideru sa sinom Maskom

Hitan poziv je usledio nakon što su predsednik SAD Donald Tramp i njegov blizak saradnik Ilon Mask kritikovali zakon koji je prošlog meseca potpisao predsednik Južnoafričke republike, a koji ima za cilj rešavanje rasnih nejednakosti u vlasništvu nad zemljom, a onda i poručili da će smanjiti pomoć toj zemlji
Tata Mask ugovorio razgovor južnoafričkom lideru sa sinom MaskomGetty © Cyrus McCrimmon / Contributor

Predsedniku Južnoafričke Republike Sirilu Ramafosi bilo je hitno potrebno da u ponedeljak uveče kontaktira Ilona Maska i nije se libio da preko oca dođe do sina.

Kontroverzni milijarder i lider američke Kancelarije za efikasnost vlade optužio je vladu Južnoafričke Republike za rasizam prema belcima, a predsednik SAD Donald Tramp rekao je da će smanjiti pomoć toj zemlji. Jabuka razdora je, po svemu sudeći, novi zakon koje su donele južnoafričke vlasti, a koji ima za cilj rešavanje rasnih nejednakosti u vlasništvu nad zemljom.

Nemajući kud, predsednikov savetnik Bejani Čauke pozvao je sedamdesetosmogodišnjeg inženjera Erola Maska, koji živi u luksuznoj dvospratnoj vili udaljenoj dva sata od Kejptauna, kako bi pojasnili Trampovom bliskom saradniku da neće oduzimati zemlju od belaca.

"Pitali su me da li mogu da organizujem brz razgovor između Ramafose i Ilona sinoć, pa sam to i učinio. Nekoliko minuta kasnije su razgovarali", rekao je Erol Mask za Rojters u svom domu u Langebanu, pretežno beloj enklavi, koja gleda na lagunu povezanu sa Atlantskim okeanom.

Nakratko je pokazao prepisku sa Čaukeom na Vocapu koja potvrđuje njegovu priču. Kancelarija predsednika Ramafose potvrdila je na društvenoj mreži Iks telefonski razgovor s Ilonom Maskom, koji je rođen u Južnoafričkoj Republici. Ali kada ih je Rojters kontaktirao, predsednikov portparol odbio je da komentariše kako je došlo do razgovora sa Ilonom Maskom ili njegov sadržaj, rekavši samo:

"Erol Mask je privatno lice, njegovi stavovi su njegovi lični stavovi."

Raspoloženiji za razgovor nije bio ni mlađi Mask, pa nije odgovorio na zahteve za komentar koje je uputio Rojters.

A o čemu su razgovarali nagovestio je tata Mask.

"Mogu samo da zamislim da je Ilon rekao (Ramafosi) 'želeli bismo da vam pomognemo, ali morate da prekinete ovaj rat protiv belaca u Južnoj Africi'. Pretpostavljam da bi rekao 'želite li ovde Zimbabve'", kazao je Erol Mask, aludirajući na egzodus hiljada belih farmera. Naime, 2000-ih pokojni zimbabveanski predsednik Robert Mugabe inicirao je oduzimanje farmi u vlasništvu belaca. Njihov odlazak naširoko se smatrao katastrofalnim za poljoprivredu i širu ekonomiju te zemlje.

Tramp je nedavno izjavio da Južnoafrička Republika "oduzima zemlju" i da se "određene klase ljudi" tretiraju "vrlo loše". Dodao je da će u znak odmazde ukinuti finansiranje te zemlje, što je izazvalo gotovo dva odsto pada vrednosti južnoafričkog randa, kao i pad akcija i državnih obveznica. Troškovi osiguranja južnoafričkog duga od neplaćanja porasli su na najviši nivo od početka avgusta.

Američki predsednik je zapravo kritikovao zakon koji je Ramafosa potpisao prošlog meseca, a koji ima za cilj rešavanje rasnih nejednakosti u vlasništvu nad zemljom koje su prisutne u Južnoj Africi još od završetka aparthejda pre 30 godina.

Naime, zakon omogućava državi da ekspropriše zemlju "u javnom interesu" i u nekim slučajevima bez nadoknade vlasnicima. Južna Afrika je ranije postavila cilj da država prebaci 30 odsto poljoprivrednog zemljišta u ruke crnog stanovništva, ali je taj rok više puta odlagan. Prema vladinoj anketi iz 2018. godine, samo osam odsto zemljišta je prebačeno.

Prema najnovijem državnom izveštaju beli zemljoposednici poseduju tri četvrtine slobodnog poljoprivrednog zemljišta u Južnoj Africi, dok crni zemljoposednici u vlasništvu imaju oko četiri odsto. S druge strane, crnci čine oko 80 odsto ukupnog stanovništva, dok belaca ima svega osam odsto.

Ramafosa je odgovorio na Trampove komentare, rekavši da vlada nije oduzela nijednu parcelu zemlje i da se raduje razgovoru sa predsednikom SAD, kako bi se poboljšalo razumevanje politike osmišljene da obezbedi pravičan javni pristup zemljištu.

Trampov napad podržao je Ilon Mask, koji se Ramafosi obratio putem posta na mreži Iks, optužujući Južnu Afriku da ima "otvoreno rasističke zakone o vlasništvu".

Erol Mask, inače inženjer koji radi u sektoru nekretnina i za sinovljevu satelitsku kompaniju "Starlink", rekao je da bi Tramp bio u pravu ako bi smanjio finansiranje Južnoj Africi.

Rekao je da ne zna da li je njegov sin uticao na Trampa po tom pitanju, ali smatra da to nije ni potrebno jer, kako je rekao, Vašington s pravom preispituje kako se koristi američko finansiranje u inostranstvu.

"Ilon bi ukazivao na probleme u Južnoj Africi, ali Amerikanci nisu glupi… Svi žele njihov novac, na to se sve svodi. Voleo bih da znam zašto američki poreski obveznici moraju da plaćaju skoro 500 miliona dolara godišnje za lečenje obolelih od HIV-a u Južnoj Africi. Zašto", zapitao se tata Mask.

image