Svet

"Bild": Propast nemačkog zelenog plana

Ova zemlja neće moći da poveća udeo obnovljivih izvora energije na 80 odsto do 2030. zbog obustavljanja eksploatacije energije vetra i nedostatka neophodnih energetskih skladišta
"Bild": Propast nemačkog zelenog planaGetty © Sean Gallup / Staff

Plan vicekancelara, ministra za ekonomska pitanja i zaštitu klime Nemačke Roberta Habeka, koji pretpostavlja da bi do 2030. godine 80 odsto električne energije u zemlji trebalo da se proizvodi iz obnovljivih izvora, osuđen je na propast, piše nemački list "Bild".

"Sve više stručnjaka kaže da je ovaj cilj nedostižan. Razlozi su što je eksploatacija energije vetra u Nemačkoj stala, ali i nema neophodnih energetskih skladišta. U 2022. godini širom Nemačke instalirano je samo 200 vetro-turbina (vetrenjača), što je mnogo manje od planiranog", navodi se u publikaciji.

Dodaje se da nema dovoljno skladišta da bi se obezbedilo dovoljno zelene energije tokom mračnih zimskih nedelja bez vetra.

Za sprovođenje Habekovog plana, kako list naglašava, od 2023. do kraja 2029. godine u Nemačkoj će biti potrebno izgraditi oko šest vetro-turbina dnevno snage 4,2 MV. Poređenja radi, između 2010. i 2021. dnevno su instalirane od tri do četiri vetro-turbine (svaka od 2,8 MV). Turbine snage 56 GV izgrađene su na kopnu za 20 godina. Tokom narednih sedam godina biće potrebno dodati 59 GV da bi savezna vlada dovela do cilja od 115 GV do 2030. To znači da je svake godine potrebno skoro 9 GV dodatnih kapaciteta.

"Habekovi planovi su osuđeni na propast. Ubrzati tempo izgradnje u planiranim razmerama do 2030. godine danas je apsolutno nerealno", rekao je za list Mark Helfrih, predstavnik opozicionog bloka CDU/CSU za energetsku politiku.

On je dodao da za postizanje cilja vladajuća koalicija mora u potpunosti da preispita ceo proces korišćenja energije vetra.

Nemačka odustaje od ruskih energenata, pa je u skladu sa tim planirano da ove godine zameni snabdevanje ugljem i naftom, gasom do 2024. godine. Sve ovo se dešava u pozadini rasta cena energenata u svetu, pa tako do 2045. Nemačka želi da postigne klimatsku neutralnost i potpuno pređe na zelenu energiju.

image