
Bliski istok: Tramp veruje u skori dogovor sa Iranom, Izrael opet gađao Bejrut

Vašington i Teheran usaglašavaju memorandum od 14 tačaka, koji bi mogao da označi kraj rata i otvori put ka novom nuklearnom sporazumu, preneli su danas američki mediji pozivajući se na nezvanične izvore, dok su iranski zvaničnici demantovali delove tih navoda ističući da je ono što je objvaljeno više spisak ameirčkih lepih želja, nego nešto o čemu se pregovara.

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je ključni uslov Amerike da Iran prebaci svoj uranijum u SAD, dok je Teheran odgovorio da tako nešto ne dolazi u obzir. Govoreći novinarima u Beloj kući, Tramp je rekao da ipak veruje da će dogovor sa Iranom uskoro biti postignut.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je ranije danas da SAD Iranu postavljaju "nerealne i nesprovodive" zahteve, ističući kako Vašington s jedne strane sprovodi politiku maksimalnog pritiska, dok s druge očekuje da Teheran sedne za pregovarački sto i prihvati jednostrane uslove.
U međuvremenu, u fokusu ostaje Ormuski moreuz. Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno postati bezbedan i stabilan, uz tvrdnju da su "pretnje agresora neutralisane", dok je američka Centralna komanda navela da je onesposobila iranski tanker u Omanskom zalivu.
Takođe, Izrael je danas napao Bejrut, prvi put od proglašenja primirja sa Libanom, a nešto ranije Izraelske odbrambene snage saopštile su da su spremne za novu vojnu intervenciju protiv Irana.
Sve o situaciji na Bliskom istoku pratili ste u blogu uživo na RT Balkan.
6. maj 2026 • 21:40
21:40
Tramp: Razgovori sa Iranom veoma dobri, verovatno ćemo postići dogovorPredsednik SAD Donald Tramp izjavio je da postoji velika verovatnoća postizanja sporazuma sa Iranom, ocenivši razgovore sa iranskom stranom u poslednja 24 časa kao veoma dobre.
"U poslednja 24 časa vodili smo veoma dobre razgovore i veoma je verovatno da ćemo postići dogovor", rekao je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu.
Prethodno je Tramp zapretio Irancima da, ukoliko ne prihvate sporazum, ponovo će biti bombardovani.
20:20
IRGC: Tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno će se stabilizovatiKorpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da će tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno postati bezbedan i stabilan, uz tvrdnju da su "pretnje agresora neutralisane".
"Zahvaljujemo kapetanima i brodovlasnicima u Persijskom i Omanskom zalivu na poštovanju iranskih propisa za Ormuski moreuz i doprinosu regionalnoj pomorskoj bezbednosti. Neutralizacijom pretnji agresora i uspostavljanjem novih protokola, biće obezbeđen bezbedan i stabilan prolaz kroz Ormuski moreuz", navodi se u objavi IRGC na Iksu, prenosi Tanjug.
20:04
Centralna komanda: SAD onesposobile tanker pod iranskom zastavom u Omanskom zalivuCentralna komanda SAD tvrdi da su američke snage onesposobile tanker pod iranskom zastavom u Omanskom zalivu.
Prema saopštenju, tanker M/T Hasna je praćen dok je prolazio kroz međunarodne vode na putu ka iranskoj luci. Amerikanci su upozorili brod na kršenja blokade.
— U.S. Central Command (@CENTCOM) May 6, 2026
"Nakon što posada tankera Hasna nije postupila u skladu sa upozorenjima, američke snage su onesposobile kormilo tankera ispalivši više hitaca sa američkog lovaca F/A-18 Super Hornet koji je poleteo sa nosača aviona Abraham Linkoln. Hasna više nije na putu ka Iranu", navodi se u objavi na Iksu, penose RIA Novosti.
Američka pomorska blokada Irana ostaje na snazi. Snage Centralne komande nastavljaju da deluju profesionalno kako bi osigurale poštovanje propisa.
19:51
Izrael bombardovao Bejrut prvi put od početka primirjaIzrael je pokrenuo napade na Bejrut, javljaju regionalni mediji.
Kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Izraela Kaca izdala je zajedničko saopštenje u kojem potvrđuje da je vojska napala komandanta Hezbolaha kako bi ih "neutralisala".
Moments ago, Israeli aircraft bombarded a residential building in Beirut's southern suburbs. pic.twitter.com/BaIgdFIJQF
— Quds News Network (@QudsNen) May 6, 2026"U skladu sa ovlašćenjem premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Izraela Kaca, Izraelske odbrambene snage (IDF) su sada napale komandanta Radvan snaga terorističke organizacije Hezbolah u Bejrutu kako bi ga neutralisale", navodi se u saopštenju.
Moments ago, Israeli aircraft bombarded a residential building in Beirut's southern suburbs. pic.twitter.com/BaIgdFIJQF
— Quds News Network (@QudsNen) May 6, 2026Prema pisanju pojedinih medija, napad je bio usmeren na zgradu u oblasti Haret Hreik, u okrugu Dahija, na južnoj periferiji Bejruta, prenosi RT na španskom.
Dopisnik El Manara je javio da je u pitanju stambena zgrada u kojoj živi nekoliko porodica. Hitna pomoć je brzo stigla na lice mesta. Preliminarni izveštaji ukazuju da je bilo povređenih nakon izraelske ofanzive.
19:36
Razgovarali Pezeškijan i MakronIranski predsednik Masud Pezeškijan razgovarao je telefonom sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom o najnovijim regionalnim dešavanjima, pregovorima između Irana i SAD i statusu Ormuskog moreuza.
Makron je izrazio zabrinutost zbog eskalacije tenzija i osudio napade na civilnu infrastrukturu i brodove, pozivajući na deeskalaciju i slobodnu plovidbu kroz Ormuski moreuz.
On je u objavi na Iksu naveo da sve strane moraju bez odlaganja i uslova da ukinu blokadu Ormuskog moreuza i vrate se punoj slobodi plovidbe koja je, kako je istakao, postojala pre aktuelnog sukoba. On je ocenio da multinacionalna misija koju su pokrenule Francuska i Velika Britanija može da doprinese jačanju poverenja pomoraca i osiguravajućih kompanija, naglasivši da je ta misija po svojoj prirodi odvojena od strana u sukobu.
Makron je dodao da se razmeštanje nosača aviona "Šarl de Gol" uklapa u taj kontekst, navodeći da najnoviji događaji pokazuju potrebu za takvom inicijativom. Francuski predsednik je rekao da je pozvao iranskog lidera da iskoristi ovu priliku i najavio da će o situaciji razgovarati i sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, prenosi Tanjug.
18:55
Izrael zabrinut zbog mogućeg sporazuma: Da li Netanjahua hvata panika?Premijer Izraela Benjamin Netanjahu razgovarao je sa zvaničnicima administracije predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa kako bi dobio najnovije informacije o pregovorima Vašingtona i Teherana, saznaje Si-En-En od izvora upozatih s detaljima.
Kako je naveo izvor za Si-En-En, Netanjahu nastoji da sagleda trenutno stanje pregovora i razume koje su opcije na stolu, dok Izrael izražava zabrinutost zbog mogućih ustupaka SAD u završnoj fazi pregovora radi postizanja sporazuma.
Američki zvaničnik rekao je da je izraelski premijer u redovnom kontaktu sa američkim predstavnicima kako bi bio informisan o toku pregovora sa Iranom.
Prema istom izvoru, Izrael je posebno zabrinut zbog mogućeg ukidanja ekonomskih sankcija Iranu i zalaže se za uvođenje ograničenja njegovoj mreži saveznika u regionu, kao i balističkom raketnom programu.
Izrael, takođe, želi da obezbedi da eventualni sporazum omogući očuvanje slobode delovanja izraelske vojske protiv pretnji u regionu.
Jedan izraelski zvaničnik izjavio je da "Amerikanci nisu iznenadili Izrael", dodajući da je Netanjahu u stalnom kontaktu sa Trampom.
"U tim razgovorima jasno nam je stavljeno do znanja da predsednik Tramp ostaje čvrst u svojim crvenim linijama, pre svega kada je reč o uklanjanju nuklearnog materijala", rekao je zvaničnik.
17:53
Gluvi telefoni kod agresora: Izrael nije obavešten o mogućem sporazumu SAD i IranaIzrael nije obavešten o mogućem sporazumu između SAD i Irana i sprema se za nove borbe, izjavio je danas za "Rojters" neimenovani izraleski izvor upoznat sa situacijom.
"Izrael nije svestan da je američki predsednik Donald Tramp potencijalno blizu sporazuma sa Iranom koji bi okončao rat i otvorio put za deblokiranje pomorskog puta kroz Ormuski moreuz. Umesto toga, Izrael se sprema za eskalaciju borbi", izjavio je neimenovanai izraelski izvor.

Amir Levy / Stringer / Getty 17:52
Amerikanci nisu uspeli da sakriju pravu štetu: Koliko je Iran uništio neprijateljskih objekataU iranskim vazdušnim udarima oštećeno je ili uništeno najmanje 228 objekata ili delova opreme u američkim vojnim bazama širom Bliskog istoka od početka rata.
Napadi su pogađali hangare, kasarne, skladišta goriva, avione, kao i ključnu radarsku, komunikacionu i protivvazdušnu opremu, pokazuje analiza satelitskih snimaka koju je sproveo "Vašington post".
Obim razaranja znatno je veći od onoga što je američka vlada javno priznala ili što je ranije objavljeno.
Pretnja od vazdušnih napada učinila je neke američke baze u regionu suviše opasnim za normalno funkcionisanje, pa su komandanti, prema navodima zvaničnika, većinu osoblja povukli iz dometa iranske vatre na samom početku rata.
Od početka sukoba 28. februara, u napadima na američke objekte u regionu poginulo je sedam pripadnika američkih snaga – šest u Kuvajtu i jedan u Saudijskoj Arabiji – dok je više od 400 vojnika povređeno do kraja aprila, saopštila je američka vojska.
17:24
Tramp otkrio uslov za okončanje rata sa Iranom: Ako to urade...
Anna Moneymaker / Getty Predsednik SAD Donald Tramp okrio je uslov za okončanje rata sa Iranom, a to je da iranske vlasti premeste kompletan obogaćeni uranijum na teritoriju Amerike.
Tramp je izjavio da sukob ima veoma dobre šanse da se završi, dok se SAD približavaju sporazumu koji od Irana zahteva da pošalje obogaćeni uranijum Americi i obustavi delove svog nuklearnog programa.
"Iranski obogaćeni uranijum biće isporučeni Sjedinjenim Američkim Državama kao deo bilo kojeg sporazuma. Ako se Iran složi sa nama, gotovo je, a ako se ne slože, bombardovaćemo ih", poručio je Tramp.
Zaključio je da bi sporazum mogao biti postignut pre njegove posete Kini sledeće sedmice.
17:20
Tasnim: Američki predlog o završetku rata sadrži uslove koji su neprihvatljivi za IranAmerički predlog o završetku rata sadrži uslove koji su neprihvatljivi za Iran, javlja Tasnim pozivajući se na izvor.
Uprkos navodima američkih medija o skorom potpisivanju memoranduma, Teheran još nije uputio zvaničan odgovor. Izvor agencije kaže da je cilj američke propagande da opravda povlačenje i završetak operacije "Projekat sloboda".




