Sankcije bez efekta: Iranska "flota duhova" prevozi rusku naftu
Sa stupanjem zapadnih sankcija na snagu u decembru, iranska "flota duhova" počela je da prevozi rusku naftu, tvrdi "Fajnenšel tajms" pozivajući se na svoje analize.
Najmanje 16 brodova koji su deo mreže "duhova" koji su omogućili Iranu da zaobilazi američke sankcije, u protekla dva meseca prevozi rusku sirovu naftu.
U prvim mesecima ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, svega devet plovila je prevozilo rusku naftu, da bi se taj broj posle uvođenja sankcija Moskvi, gotovo udvostručio.
Takozvani "brodovi duhovi" su plovila čije je poreklo i ruta prikrivena kako bi lakše kršili sankcije. Iranska "flota duhova" pomogla je tako Teheranu da zaobiđe američke sankcije i trguje sa iranskom i venecuelanskom naftom.
Analitičari i stručnjaci iz brodarske industrije kažu da je Rusija "namamila" vlasnike tankera i operatere dobrim platama, kako bi zaštitila svoj, kako navodi "Fajnenšel tajms", glavni izvozni proizvod od zapadnih sankcija.
U poslednje vreme svedoci smo da sve više tankera prevozi rusku naftu umesto iranske, pošto je premijum za rusku naftu najmanje 50 odsto iznad standardne tržišne cene, a u nekim slučajevima je i 100 odsto viši, zbog čega je ekonomski isplativije prenositi rusku umesto iranske nafte, objasnila je Svetlana Lobačova, analitičarka u brodarskoj kompaniji EA Gibson.
"Fajnenšel tajms" smatra da će "jagma" za tankerima zategnuti odnose Irana i Rusije, naročito jer će se situacija na tržištu zakomplikovati narednih nedelja jer su i EU i G7 proširile sankcije i na ruski izvoz goriva poput dizela i benzina.
"Volstrit džornal", izgleda, nije tog mišljenja pošto je nedavno objavio tekst u kojem tvrdi da Iran i Rusija planiraju izgradnju fabrike za proizvodnju dronova i da je iranska delegacija na visokom nivou posetila Rusiju.
Analiza "Fajnenšel tajmsa" pokazala je i da je "flota duhova" povećala izvoz ruske nafte sa tri miliona barela u novembru na devet miliona u januaru.
Rusku naftu mogu da prevoze i licencirani tankeri koji imaju zapadno osiguranje. Jedina razlika je što ta nafta mora da bude kupljena za manje od 60 dolara po barelu, što je gornja cena koju je Zapad postavio.
Uz to, zapadne sankcije nisu mnogo dotakle Moskvu koja je našla kupce za svoju naftu u Aziji, pre svega Kini i Indiji koje onda prerađenu rusku naftu prodaju kupcima na Zapadu kao "svoju" po znatno višim cenama.