Svet

Irak zapretio izlaskom iz OPEK-a: "Ako nam ne povećaju kvotu, razmotrićemo sve opcije"

Bagdad tvrdi da ga je finansijska kriza izazvana ratom u Iranu primorala da traži veću proizvodnu kvotu i upozorava da bi, u suprotnom, mogao da napusti organizaciji čiji je jedan od osnivača
Irak zapretio izlaskom iz OPEK-a: "Ako nam ne povećaju kvotu, razmotrićemo sve opcije"© Bet_Noire

Irak će razmotriti sve raspoložive opcije, uključujući i izlazak iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), ukoliko mu ne bude značajno povećana proizvodna kvota, rekli su izvori upoznati sa iračkom naftnom politikom za Rojters.

Takav potez predstavljao bi novi udarac za OPEK, nakon što su organizaciju ove godine napustili Ujedinjeni Arapski Emirati. Irak je jedan od pet osnivača OPEK-a, koji je 1960. godine osnovan upravo u Bagdadu.

Visoki zvaničnik iračkog Ministarstva nafte izjavio je da se zemlja suočava sa finansijskom krizom usled posledica rata na Bliskom istoku i da zahtev Bagdada za povećanjem proizvodne kvote mora biti ozbiljno razmotren.

"Saudijska Arabija i ostali saveznici u OPEK-u trebalo bi ovom pitanju da pristupe sa najvećom ozbiljnošću. U suprotnom, Irak će biti primoran da razmotri sve raspoložive opcije", rekao je zvaničnik.

On je dodao da je Irak razmatrao mogućnost napuštanja OPEK-a, ali da je za sada cilj da ostane član organizacije i izbori veću kvotu.

Na pitanje da li se ozbiljno razgovara o izlasku iz OPEK-a, odgovorio je da je "još prerano za takav korak".

Portparol iračke vlade Hajder el Abudi izjavio je da Irak radi na obnovi punog izvoznog kapaciteta nafte, ali nije želeo da komentariše mogućnost izlaska iz OPEK-a.

"Irak radi na obnovi punog izvoznog kapaciteta i planira da u narednim godinama poveća proizvodnju na sedam miliona barela dnevno", rekao je El Abudi.

Rat Amerike i Izraela sa Iranom pogodio iračku ekonomiju

Ekonomija Iraka, koja se u velikoj meri oslanja na prihode od nafte, našla se pod snažnim pritiskom nakon poremećaja izazvanih ratom SAD i Izraela sa Iranom, zbog kojih je najveći deo iračkog izvoza bio blokiran u Ormuskom moreuzu.

Premijer Iraka Ali el Zaidi, koji je stupio na dužnost u maju, poručio je da će obnova privrede, privlačenje stranih investicija i borba protiv korupcije biti među glavnim prioritetima njegove vlade. Takođe, izjavio je i da Bagdad očekuje da OPEK poveća iračku proizvodnu kvotu u skladu sa proizvodnim kapacitetima zemlje i brojem stanovnika.

Sedam ključnih članica OPEK+ povećalo je svoje proizvodne kvote od aprila do juna za gotovo 600.000 barela dnevno. Inače, OPEK+ okuplja članice OPEK-a i njihove saveznike, među kojima je i Rusija.

image
Live