"Volstrit džornal": Amerikanci veruju da Kina planira da pošalje naoružanje Rusiji
Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena planira da otkrije dokumenta za koja veruju da dokazuju da "Kina razmišlja o slanju naoružanja Rusiji", prenosi "Volstrit džornal".
Kako navodi američki list, do takvih najava je došlo nakon što je kineskim diplomatama iza zatvorenih vrata više puta rečeno da to ne rade, a kulminacija toga viđena je na nedavno okončanoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, kada su te poruke javno poslali američki državni sekretar Entoni Blinken i britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli.
Blinken se u Minhenu sastao sa šefom kancelarije Komisije za spoljne poslove Centralnog komiteta Komunističke partije Vang Jijem, ali njihov sastanak je, prema navodima ljudi upoznatih sa detaljima, okončan bez ikakvog dogovora o gorućim problemima. Jedan očevidac sastanak je opisao kao "napet", a njim je navodno dominirala diskusija o nedavno oborenom kineskom balonu, prenosi "Volstrit džornal".
Blinken će se obratiti Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u petak, kada se obeležava godišnjica početka Specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Kako navode neimenovani američki i evropski zvaničnici, postoje određene indikacije da Kina planira da napusti dosadašnju politiku "samonametnutog ograničavanja" u podršci Rusiji, koja bi mogla značiti i slanje naoružanja, ali se veruje da u Pekingu još uvek nisu doneli konačnu odluku.
"Do sada, postojala je određena doza nejasnoće u vezi sa vrstom pomoći koju je Kina bila spremna da da Rusiji", rekao je neimenovani zapadni zvaničnik za "Volstrit džornal" i dodao da je sa novim saznanjima "sada to mnogo jasnije".
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je, na pitanje da li će Kina poslati naoružanje Rusiji, odgovorio da "iako je poznato da NATO države, uključujući i SAD, predstavljaju najveći izvor naoružanja na bojnim poljima u Ukrajini, one i dalje nastavljaju da optužuju Kinu da naoružava Rusiju".
Za sada nema planova za nove sastanke visokih zvaničnika SAD i Kine na nekom međunarodnom skupu, a portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da u Vašingtonu "pomno prate situaciju kako bi utvrdili da li Kina planira da pošalje naoružanje Ukrajini".
Upozorenja iz Minhena pratila su čitav niz sličnih poruka koje su Kini upućene iza zatvorenih vrata. Reč je o koordinisanom pokušaju zapadnih diplomata da spreče Peking da povuče, kako piše "Volstrit džornal", "nepovratni korak ka slanju oružja".
Kako navodi taj list, Bajdenova administracija "radi na tome da deklasifikuje obaveštajne podatke", ali još nije poznato kada i kako će to biti objavljeno.
Kineski izvoz naoružanja obavijen je velom tajne i nije jasno koje bi vrste naoružanja oni mogli da pošalju Rusiji.
Kina je svetski lider u proizvodnji naoružanja koje se koristi na bojnim poljima Ukrajine, uključujući artiljeriju dugog dometa, preciznih bacača raketa, protivtenkovskih i raketa zemlja-zemlja, kao i malih, taktičkih dronova.
Zapadni zvaničnici ne očekuju da bi Kina Rusiji slala napredno naoružanje, već pre svega municiju, koja se svakodnevno troši u velikim količinama, kao i elektroniku, čija je nabavka za Rusiju usled sankcija postala komplikovanija, navodi američki list.
"Problem nije tehnologija", rekao je stručnjak za Kinu na moskovskoj Višoj ekonomskoj školi. "To je pre svega pitanje proizvodnje. A kada je o njoj reč, Kina je, u mnogim aspektima, jača od Rusije i čitavog NATO-a zajedno", rekao je on.
Blinken je upozorenja Kinezima poslao svega nekoliko dana pre posete Vang Jia Moskvi, a u Pekingu su najavili i da planiraju da na godišnjicu početka specijalne vojne operacije objave sopstveno viđenje mirovnog plana između Rusije i Ukrajine.
U Evropi i Americi se, kako navodi američki list, na kinesko posredovanje gleda sa velikom dozom skepse. Predsednik Rusije Vladimir Putin najavio je da će njegov kineski kolega Si Đinping uskoro posetiti Rusiju.