"Volstrit džornal": SAD preturaju po vojnim rezervama širom sveta, traže municiju za Ukrajinu
Nezasita potražnja Ukrajine za artiljerijom i artiljerijskom municijom već mesecima nadmašuje zapadne prognoze, što je Vašington primoralo na pretresanje svojih rezervi u inostranstvu kako bi se Kijev naoružao za kontraofanzivu kasnije u proleće, piše "Volstrit džornal".
SAD trenutno pretresa rezerve na brojnim lokacijama širom sveta, uključujući Izrael, Južnu Koreju, Nemačku i Kuvajt, gde je, kako se navodi, američka vojska prethodno skladištila "sve od kamiona do zavoja", a svrha samih rezervi bila je mogućnost pružanje podrške američkim snagama širom sveta.
Kako ovaj medij navodi, Vašington je prvi put zavirio u svoje strane rezerve u potrazi za municijom za Ukrajinu krajem prethodne godine, izjavili su zvaničnici iz Kongresa.
"Cela stvar će biti intelektualna vežba"
Najveća je potražnja za municijom za haubice od 155 milimetara. Zvaničnici američkog Ministarstva odbrane kažu da ukrajinske snage troše oko 90.000 takvih granata dnevno.
"Ako im ne obezbedimo dovoljno artiljerije, cela ova stvar će biti samo intelektualna vežba", rekao je Majkl Kofman, direktor ruskih studija u Centru za pomorske studije o predstojećoj ofanzivi Kijeva.
"Volstrit džornal" ukazuje da su samo SAD poslale više od milion tih granata Kijevu od početka ruske Specijalne vojne operacije, i dodaje da je do sada veliki deo municije dolazio iz američkih vojnih zaliha, što je dotične zalihe svelo na preniske nivoe, kako ocenjuju neki vojni stručnjaci.
Pre početka SVO, SAD je mogla da proizvede 13.000 granata od 155 milimetara mesečno, dok je proizvodnja povećana na 20.000 granata tokom ove godine. Kako navodi američki medij, Vašington nastoji da proizvodnju poveća na 50.000 granata mesečno do naredne godine.
Niko ne hrli da šalje municiju
U pokušaju da održi svoju neutralnu poziciju, Seul se pokazao nevoljnim da direktno pošalje više od 200.000 granata i to isključivo u SAD, iako Južna Koreja poseduje pozamašne rezerve, navodi "Volstrit džornal".
Citirajući zvaničnike, taj medij ukazuje da su pregovori sa Seulom trajali mesecima, i da je Južna Koreja u početku tvrdila da ne želi da se njena municija pojavi na bojnom polju u Evropi, ali da će razmotriti prodaju svoje artiljerije ako Vašington može da garantuje da će ona služiti isključivo dopunjavanju američkih rezervi.
Citirajući anonimnog evropskog parlamentarca, "Volstrit džornal" piše da je Vašington prethodno pokušao da posreduje u prodaji municije između Južne Koreje i Ministarstva odbrane Češke Republike, ali da je taj dogovor propao.
Prvi sekretar južnokorejske ambasade u SAD je za taj medij izjavio da Seul nije promenio stav i da ne podržava slanje oružja u Ukrajinu, te da južnokorejska vlada želi da Ukrajini pomaže samo humanitarnim delovanjem, uključujući njenu buduću rekonstrukciju.
"Volstrit džornal" ukazuje da je Indija takođe odbila slanje municije u Ukrajinu, a da šef Pentagona Lojd Ostin nije uspeo da osigura podršku Kaira tokom svoje posete Bliskom istoku prošle nedelje.
Skoro sve NATO članice koriste municiju od 155 milimetra, kao i američki saveznici u Indo-Pacifiku, većina zemalja Bliskog istoka i mnoge zemlje južne i jugoistočne Azije i Afrike.
Međutim, "Volstrit džornal" citira zvaničnike koji smatraju da mnoge od tih zemalja ili nemaju dovoljno artiljerije za prodaju u inostranstvu ili ne žele da budu deo sukoba.