Nekanonska crkva traži ključeve Kijevsko-pečerske lavre nakon što izbace monahe UPC
Sinod nepriznate Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU) tražio je od Ukrajine da se objekti na teritoriji Kijevsko-pečerske lavre predaju PCU, nakon što se odatle isteraju monasi kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), navodi se u saopštenju Sinoda.
Nepriznata PCU i njen sinod su prećutno podržali odluku vlasti da isteraju monahe koji se trenutno nalaze u Lavri, proizilazi iz saopštenja pres službe PCU.
Naime, prema dokumentu u koji su uvid imale "RIA Novosti", ministarstvo kulture Ukrajine uputilo je obaveštenje ovom manastiru kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve da jednostrano raskidaju ugovor o zakupu od 29. marta.
"Od 29. marta 2023. godine smatra se da je sporazum jednostrano raskinut. Komisija za prijem i prenos imovine državne institucije, koju je stvorilo Ministarstvo kulture i informacione politike Ukrajine, počeće sa radom 30. marta 2023. godine u skladu sa Planom prijema i prenosa objekata koji se nalaze u upotrebi Sveto-Uspenske Kijevso-pečerske lavre", navodi se u dokumentu
Arhijereji PCU još jednom su pokušali da ubede sadašnje stanovnike manastira da pređu u raskolničku crkvu kojoj sami pripadaju, pozivajući bratiju Lavre da se "ujedine u nedrima pomesne PCU na kanonskim principima" definisanim odlukama sabora iz 2018. godine i tomosom o autokefalnosti PCU, donetim 6. januara 2019. godine.
"Podržavajući državnu odluku o raskidu ugovora, prema kojem su strukture Moskovske patrijaršije u Ukrajini koristile deo kompleksa Svetouspenske Kijevsko-Pečerske lavre, smatramo da je neophodno da se istakne značaj tzv. očuvanja monaškog života u Lavri i kontinuiteta službi", saopštila je PCU.
S tim u vezi, zahtevali su od ukrajinske države da prostorije na teritoriji Lavre obezbedi sveštenstvu raskolničke PCU za monaški život, liturgiju i druge verske delatnosti, navodi se u saopštenju.
Progon jedine kanonske pravoslavne Crkve u Ukrajini počeo je da bode oči celom svetu.
Danas se vladika zvorničko-tuzlanski Fotije obratio pismom generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu u kojem apeluje na zaštitu sveštenstva, monaštva i pastve Ukrajinske pravoslavne crkve i njenih svetinja, saopštila je Eparhija zvorničko-tuzlanska.
Dana 26. marta Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava objavila je izveštaj o slobodi veroispovesti u Ukrajini u kome se jasno navodi da Kijev diskriminiše kanonsku UPC.
Ranije je i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov pisao zapadnim zvaničnicima, i, između ostalog, generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu da skrenu pažnju na diskriminaciju verskih prava u Ukrajini i spreče vlasti da progone monahe i vernike.
I Papa Francisko izrazio je zabrinutost zbog situacije sa Kijevsko-pečerskom lavrom pozvavši strane u sukobu u Ukrajini da poštuju verska mesta.
Sutrašnji dan je rukovodstvo ukrajinske države odredilo kao poslednji kada pravoslavni monasi kanonske UPC mogu da ostanu u Lavri. Šta će se sutra i prekosutra tačno desiti, i kako nameravaju da izbace monahe, koji su istupili sa jasnim stavom da ne nameravaju da napuste svoju crkvu, niko nije definisao.
Trenutna situacija svedoči o tome da u Ukrajini de fakto više nema institucija koje bi mogle da zaštite kanonsku UPC. Međutim, to je teško sprovesti u delo, jer je UPC najveća pravoslavna organizacija u zemlji, i milionsko stado će je zaštititi, zaključio je teolog Roman Lunkin.