EU planira 11. paket sankcija Rusiji
Evropska unija (EU) sastavlja 11. paket antiruskih sankcija kao odgovor na sukob u Ukrajini, potvrdila je komesarka EU za finansijsku stabilnost, finansijske usluge i tržišta kapitala Majread Mekginis.
"Imaćemo još jedan paket sankcija", rekla je Mekginis za Si-En-Bi-Si. Ona je prisustvovala sastanku Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu gde je tvrdila da je prethodnih deset rundi sankcija imalo uticaj na moskovsku "ratnu mašinu", ali da je potrebno više.
"Naše informacije su da sankcije funkcionišu, a mi ćemo uvesti još, ali moramo da razmotrimo punu implementaciju", objasnila je Mekginis. "Ono čega je Rusija lišena su i finansije i tehnologije za njenu ratnu mašinu, a oni imaju problema na bojnom polju", tvrdi ona.
EU takođe namerava da razmotri načine da spreči Rusiju da zaobiđe embargo "sa svojim prijateljima na globalnom nivou", rekla je Mekginis. Umesto da upire prstom u čitave zemlje, kao što su to učinile SAD, blok umesto toga želi da izvrši pritisak na "pojedince i entitete". U tom cilju EU radi sa SAD, Kanadom i Japanom na prikupljanju obaveštajnih podataka o ruskim "izbegavanjima" sankcija, rekla je ona.
SAD i njihovi saveznici uveli su opsežna trgovinska i finansijska ograničenja Moskvi i poslali stotine milijardi dolara oružja i municije u Kijev – istovremeno insistirajući da nisu umešani u sukob.
Međutim, suprotno njihovim nadama da će slomiti rusku ekonomiju i "smrviti rublju" - kako je to rekao američki predsednik Džozef Bajden, sankcije su najviše naškodile EU, a inflacija i nestašica energenata osakaćuju ekonomije bloka.
Procenjuje se da su strane kompanije koje su napustile Rusiju ili su smanjile svoje aktivnosti do oktobra prošle godine izgubile preko 200 milijardi dolara. Samo maloprodajni sektor neprehrambenih proizvoda izgubio je 2 milijarde dolara, prema nedavnoj analizi.
Pokušaj SAD i EU da nametnu ograničenje cena na izvoz ruske sirove nafte takođe je imao negativne rezultate, pošto je Moskva jednostavno prestala da prodaje naftu svim "neprijateljskim" državama i povećala isporuke na drugim mestima. Ovo je dovelo do toga da SAD i njihovi saveznici plaćaju više cene za naftu od reizvoznika poput Indije.