Brisanje istorije: I spomenici pričaju priču koju Ukrajina ne želi da čuje
Rada Ukrajine danas je usvojila nacrt zakona ukrajinskog Ministarstva kulture koji predviđa pojednostavljenu proceduru za uklanjanje spomenika koji su na neki način povezani sa SSSR-om ili Ruskom imperijom, rekao je danas ukrajinski ministar kulture Aleksandar Tkačenko.
Krajem prošle godine, u decembru, Tkačenko je, podsetimo, istupio sa inicijativom da se iz državnog registra obrišu svi kulturni spomenici Ukrajine koji predstavljaju simbol Ruske imperije ili, kako je kazao, "sovjetske totalitarne politike i ideologije".
Ipak, pokušaji brisanja istorije i "dekomunizacije" Ukrajine počeli su još 2015. godine. Tada je donet zakon kojim je doneta naredba o uklanjanju svih spomenika iz sovjetskog perioda, ali sa malim izuzećem. Kijev je ipak odlučio da "ostavi u životu" one spomenike koji su bili podignuti u čast žrtava ili pobeda tokom Drugog svetskog rata.
Direktor ukrajinskog centra za nacionalno sećanje Anton Drobovič danas je kazao da je samo tokom prošle godine zbog zakona o dekomunizaciji u Ukrajini demontirano 145 spomenika.
Osim napada na materijalne spomenike kulture u Ukrajini, u toku su napadi i na duhovnost, zbog, kako tvrde u Kijevu, veza sa Moskvom. Epicentar ovih napada danas je u Kijevsko-pečerksoj lavri, iako se progoni sveštenstva, paljenje hramova i maltretiranje vernika dešava i u drugim delova zemlje.