Svet

Amerikancima se žuri: Nuklearni arsenal u Evropi pre roka

Sjedinjene Američke Države rasporediće do proleća unapređene bombe na Starom kontinentu
Amerikancima se žuri: Nuklearni arsenal u Evropi pre rokawww.globallookpress.com © © 1st Lt. Sam Eckholm

Sjedinjene Američke Države odlučile su da ubrzaju raspoređivanje poboljšanih nuklearnih bombi B61-12 u Evropi.

Planirano je da unapređene gravitacione bombe B61-12 stignu u Evropu do kraja godine umesto idućeg proleća kako je ranije najavljeno, rekli su američki zvaničnici NATO saveznicima tokom sastanka iza zatvorenih vrata u Briselu ovog meseca, piše portal "Politiko".

Ovo unapređivanje oružja koje koriste američki i saveznički bombarderi i borbeni avioni usledilo je u jeku rastuće zabrinutosti Zapada da bi Rusija mogla da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini. Moskva je više puta to demantovala.

O nadogradnji programa B61 se godinama otvoreno govorilo, a zvaničnici Pentagona su rekli da su nadogradnje neophodne kako bi se osiguralo da zalihe budu modernizovane i bezbedne.

Portparol Pentagona, brigadirni general Patrik Rajder nije želeo da otkrije detalje američkog nuklearnog arsenala ali je rekao da je "modernizacija američkog nuklearnog oružja B61 već u toku i da se godinama radi da se bezbedno i odgovorno zameni starije oružje za unapređene B61-12 verzije. To ni na koji način nije povezano sa aktuelnim događajima u Ukrajini i nije ni na koji način ubrzano."

Datum dolaska bio je iznenađenje za neke dugogodišnje posmatrače, koji strahuju da bi to moglo dodatno da pogorša ionako opasnu situaciju u Evropi.

Saopštenje na sastanku u Briselu usledilo je nekoliko dana pre nego što je NATO započeo svoju godišnju nuklearnu vežbu, poznatu kao "Nepokolebljivo podne". Dvonedeljna vežba završava se u nedelju i uključuje oko 70 aviona. A u sredu je Rusija održala nuklearnu vežbu koju je njen šef odbrane opisao kao simulaciju "masovnog nuklearnog udara" u znak odmazde za nuklearni napad na Rusiju, navodi Kremlj.

"Čudno je što su požurili", rekao je Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u Federaciji američkih naučnika, koji je pomno pratio program. "Oni su govorili da na ovu situaciju ne reagujemo nuklearnim oružjem. Mislim da ne žele da se upuste u to."

Poruka koja stoji iza slanja prvih bombi u decembru mogla bi biti više usmerena na evropske saveznike koji se osećaju posebno ranjivim, navodi portal.

"Pretpostavljam da je to više usmereno na NATO nego na Rusiju“, rekao je politički direktor grupe za razoružanje "Plouhaus fond" Tom Kolina.

"Tamo već postoje (stariji) B61. Rusi to znaju. Oni rade sasvim dobro. Novi će biti noviji, ali zapravo i nije tolika razlika. Ali to može biti način da se uvere saveznici kada se osećaju posebno ugroženim od Rusije", dodao je on.

B61 je porodica nuklearnih bombi koja je prvi put razvijena ranih 1960-ih i prvobitno demonstrirana u podzemnim nuklearnim testovima u Nevadi. Desetak verzija je razvijeno tokom decenija i većina ih je u međuvremenu penzionisana.

Programom produženja života B61-12 vrednim 10 milijardi dolara upravlja Ministarstvo energetike SAD i trebalo bi da zameni nekoliko ranijih verzija, uključujući oko 100 bombi uskladištenih u vazdušnim bazama u Nemačkoj, Italiji, Belgiji, Holandiji i Turskoj.

Sve nadogradnje su u nenuklearnim aspektima dizajna nevođene bombe i uključuju uklanjanje padobrana i ugradnju novog repnog kompleta i druga poboljšanja za "značajno veću preciznost“, rekao je Kristensen.

Nova verzija je takođe dizajnirana tako da američki i saveznički bombarderi i borbeni avioni — uključujući bombardere B-2 i B-21 i borbene avione F-15, F-16, F-35 i Tornado — mogu da nose oružje, za razliku od nekoliko starijih verzija B61 koje su godinama bile u skladištu.

Sama bojeva glava je jedna od najsvestranijih u američkom arsenalu jer se njena eksplozivna snaga može povećati ili smanjiti u zavisnosti od mete, što je čini oružjem niskog ili srednjeg dometa.

Vest dolazi u trenutku kada Zapad i Moskva optužuju jedni druge za podsticanje nuklearnih tenzija usred sukoba između Rusije i Ukrajine.

NATO je 17. oktobra započeo svoju godišnju nuklearnu vežbu "Steadfast Nun", koja traje do 30. oktobra i uključuje do 60 aviona, uključujući B-52 bombardere dugog dometa. U sredu su američka vojska i mornarica probno ispalili raketu kao deo svog programa za hipersonično oružje velikog dometa.

U međuvremenu, ruski predsednik Vladimir Putin nadgledao je u sredu vežbu balističkih raketa velikih razmera, tokom koje su strateške snage zemlje simulirale uzvratni nuklearni udar.

image