U Ruskom domu otvorena izložba "Lepote umetničkog nasleđa Rusije"
Izložba "Lepote umetničkog nasleđa Rusije" otvorena je u petak u Ruskom centru za nauku i kulturu "Ruski dom" u Beogradu, saopšteno je iz te ustanove kulture.
Novi projekat organizovala je Visoka škola narodne umetnosti, a nova izložba u Galeriji Ruskog doma će biti otvorena do sledeće subote, odnosno 17. juna.
Predstavljeni unikatni ženski odevni predmeti, ukrašeni ornamentalnim umetničkim vezom i čipkom.
U izradi modela su upotrebljene tradicionalne ruske tehnike i moderna rešenja. Haljine od svile, satena, šifona, tafta, pliša, krepa i pamuka, filigrano dekorisane svilenim i zlatnim nitima, perlama i čipkom, predstavljaju remek-delo ruske primenjene umetnosti, navedeno je u tekstu izložbe.
Drugi deo postavke posvećen je ruskoj lakiranoj minijaturi – posebnoj tehnici oslikavanja predmeta uz upotrebu uljanih boja, tempere, laka, aluminijuma i zlata.
Prvi lakovani predmeti u Rusiji potiču od početka 18. veka, a na izložbi će biti predstavljene ukrasne kutije za nakit, ikone i pejzaži sa scenama iz porodičnog života cara Nikolaja Drugog i ruskog sela. Rad na minijaturi je često trajao i više od godinu dana, tako da je antologijski ruski pisac – klasik Maksim Gorki te ruske majstore lakirane minijature upoređivao sa čuvenim slikarom Mikelanđelom.
Takođe, u okviru izložbe "Lepote umetničkog nasleđa Rusije" u prostorijama Ruskog doma biće održano nekoliko kurseva na ruskom jeziku.
Kurs iz umetinčke izrade čipke, čiji je predavač šef katedre za umetničku izradu čipke Visoke škole narodne umetnosti (akademija), dr J. Lapšina, prvi je u nizu i biće održan 12. juna sa početkom u 14 časova.
Kurs iz slikarstva fedoskinskih lakiranih minijatura pod nazivom "Ukrašavanje lakiranih minijatura" na programu je 12. juna, a počeće u 16 časova. Predavač će biti dr M. Saltanov, direktor Fedoskinskog instituta slikarstva lakiranih minijatura, ogranak VŠNI.
Treći i poslednji majstorski kurs će se održati 13. juna sa početkom u 14 časova, - Master klas iz veza "Izrada cvetnih elemenata tradicionalnog umetničkog veza "Vladimirski bod“, predavača dr J. Sajfulina, šefa katedre za umetnički vez.