Šef italijanske diplomatije: Ne smemo da razmišljamo o vojnoj intervenciji u Nigeru
Potpredsednik italijanske vlade i ministar spoljnih poslova Antonio Tajani pozvao je druge zemlje da se uzdrže od vojne intervencije u Nigeru, gde je nakon vojne pobune sa vlasti sklonjen predsednik Mohamed Bazuma.
"Situacija je i dalje napeta. Radimo na pronalaženju diplomatskog rešenja. Definitivno moramo da sprečimo rat u Nigeru", rekao je Tajani.
Kako je poručio u izjavi za radio Ančio, demokratija mora da se obnovi i predsednik Bazum mora da bude oslobođen.
"Ali ne smemo da razmišljamo o vojnoj intervenciji, moramo da se klonimo svake intervencije", rekao je italijanski ministar spoljnih poslova.
On je dodao da su italijanske trupe bile u Nigeru zajedno sa drugim zapadnim vojnicima, ali sa zadatkom da obučavaju lokalnu vojsku, a ne da intervenišu, tvrdi Tajani.
"Naša ambasada ostaje otvorena, moramo da sprečimo najgore. Dok se ne ispali prvi hitac uvek postoji mogućnost da se ova kriza reši diplomatskim kanalima", rekao je Tajani, prenosi TASS.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (EKOVAS) je uvela sankcije Nigeru i poslala svoju delegaciju u njihovu prestonicu Nijamej tražeći mirno rešenje, ali kako je rekao izvor iz delegacije, oni su odbijeni i nisu ostali dugo.
Ovo je sedmi puč u zapadnoj i centralnoj Africi od 2020. godine, a s obzirom na rezerve uranijuma i nafte koje poseduje, Niger ima strateški značaj za Sjedinjene Američke Države, Kinu, Evropu i Rusiju.
SAD su privremeno obustavile određene programe pomoći usmerene ka vladi Nigera, ali će nastaviti da pružaju humanitarnu i pomoć u hrani, rekao je u petak američki državni sekretar Entoni Blinken.
Francuska je navela da će podržati napore EKOVAS-a da puč propadne, ali nisu precizirali da li to uključuje vojnu podršku za intervenciju.