Svet

Pregovaraju o rusko-ukrajinskom sukobu - bez Rusije

Ukrajina se nada da će, sa svojim zapadnim prijateljima, bez uticaja Moskve, uticati na sudbinu ruske Specijalne vojne operacije
Pregovaraju o rusko-ukrajinskom sukobu - bez Rusije© Tanjug/AP Photo/Alex Babenko

Pregovori o ukrajinskom planu za mir nastavljaju se na Malti gde o sudbini ruske specijalne vojne operacije raspravljaju predstavnici više od 65 država, ali ne i Rusije.

Tu je, naravno, glavna zvezda ukrajinski lider Vladimir Zelenski koji je rekao da čezne za danom kada će ljudska istorija biti samo istorija mira, navodeći da je ta težnja precizirana u međunarodnom pravu i Povelji Ujedinjenih nacija.

"Ali da li Povelja UN funkcioniše?", postavio je Zelenski pitanje na Jutjubu, navodeći da je svet video "previše krvi" u Ukrajini i na Bliskom istoku i da svet mora dati drugačiji odgovor.

Dvodnevni sastanak zvaničnika za nacionalnu bezbednost je treća runda ovakvih razgovora u poslednjih nekoliko meseci, preneo je AP.

Kijev, prema pisanju Tanjuga, smatra da je to prilika da pridobije podršku za mirovni plan predsednika Zelenskog od 10 tačaka, posebno zbog toga što sukob na Bliskom istoku pomera pažnju međunarodne zajednice sa rata u Ukrajini.

Rusija, koja nije pozvana ni na jedan od sastanaka, odbacila je tu inicijativu kao pristrasnu.

Šef kabineta ukrajinskog predsednika Andrij Jermak naveo je na konferenciji da će, pošto se sve više država uključuje u razvoj plana Zelenskog, Rusija "morati da popusti međunarodnoj zajednici i da prihvati zajedničke uslove".

Jermak je rekao da će se tokom vikenda diskutovati o pet od 10 tačaka plana: nuklearnoj i energetskoj bezbednosti, sigurnom snabdevanju hranom, oslobađanju ratnih zarobljenika i deportovanih, kao i o obnavljanju teritorijalnog integriteta Ukrajine.

Da Zapad još uvek ne daje ozbiljan predlog, više puta je isticao ruski šef diplomatije Sergej Lavrov. Sa druge strane, svoje predloge za mirno rešenje dale su afričke države, Kina, Brazil mnoge druge zemlje.

Moskva je spremna da pregovara o Ukrajini ali uz uslov - mora da se uzme u obzir nova realnost u vezi sa novim regionima Ruske Federacije (DNR, LNR, Hersonska i Zaporoška oblast) kao i interesi ruske bezbednosti.

Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder, nedavno je rekao da je Ukrajina bila spremna da pristane na mir tokom mirovnih sporazuma u martu 2022.godine u Istanbulu, ali da joj to Zapad nije dozvolio.

image