"Gardijan": Jaz u izlaznosti među bogatim i siromašnim Britancima, politika favorizuje dobrostojeće
Razlike u izlaznosti glasača iz različitih starosnih i ekonomskih kategorija na narednim izborima u Velikoj Britaniji biće veće nego ikada, izvestio je "Gardijan" pozivajući se na nalaze Instituta za istraživanje javnih politika (IPPR).
Kako se navodi, razlike u izlaznosti na izbore između različitih društvenih grupa bile su zanemarive tokom šezdesetih godina prošlog veka, ali su do prošle decenije porasle na razliku od 18 odsto između onih koji najbolje zarađuju - i koji će pre izaći na izbore - i građana sa manjom zaradom.
Razlika u izlaznosti dostiže 23 procentna poena između kućeposednika i podstanara, gde će prethodni radije glasati nego potonji. Takođe postoji razlika od 28 poena između građana koji imaju 61 i više godina i koji češće glasaju, i Britanaca koji imaju između 18 i 24 godine.
IPPR je takođe otkrio da će 90 odsto od onih koji pripadaju trećini stanovništva sa najvećim primanjima izaći na izbore, je izlaznost među trećinom sa najmanjim primanjima 70 odsto.
Viši naučni saradnik u IPPR dr Part Patel istakao je da je ovakvom stanju doprinela politika vlade koja je više prilagođena starijima, dobrostojećima i onima sa višim nivoom obrazovanja.
"Politika više reaguje na preferencije bogatih nego onih koji su u lošijoj situaciji, i ljudi to znaju – ali izgleda da je to slepa tačka za većinu političara", rekao je on.
IPPR smatra je stanje pogoršano time što sve veći procenat onih koji učestvuju u političkom životu Velike Britanije čine visoko obrazovani i dobrostojeći pojedinci.
Takođe se navodi da je broj poslanika koji u parlament ulaze iz radničke klase sve manji. Sada se za svega sedam odsto poslanika može reći da pripadaju radničkoj klasi, za razliku od 34 odsto radno sposobnih odraslih u zemlji.
U njenoj studiji se navodi da Velika Britanija rizikuje da upadne u "povratnu spregu propasti" gde politika "postaje sve manje odgovara građanima, što zauzvrat podstiče populizam i dodatno podriva veru u demokratiju".
Da bi se to sprečilo, preporučuje se novi talas ustavnih reformi za širenje moći i uticaja u Velikoj Britaniji među svim staležima.