Svet

Litvanija prekršila zakon odobrenjem da CIA ispituje osumnjičenog za 11. septembar

Sud je saopštio da je Mustafa Ahmed Adam el Havsavi izneo više optužbi za mučenje, zlostavljanje i nezakonito pritvaranje u periodu 2005-2006, kada je držan u tajnom objektu CIA u Litvaniji
Litvanija prekršila zakon odobrenjem da CIA ispituje osumnjičenog za 11. septembarwww.globallookpress.com © © Magdalena Miriam Tröndle

Litvanija je prekršila evropske zakone o ljudskim pravima dozvolivši da CIA podvrgne nečovečnom postupanju navodno osumnjičenog za napad na njujorške Kule bliznakinje 11. septembra 2001, presudio je Evropski sud za ljudska prava.

Osumnjičeni je, kako prenosi "Gardijan", ispitivan u tajnom centru za saslušavanje u ovoj baltičkoj zemlji.

Sud je saopštio da je Mustafa Ahmed Adam el Havsavi izneo više optužbi za mučenje, zlostavljanje i nezakonito pritvaranje u periodu 2005-2006, kada je držan u tajnom objektu CIA u Litvaniji. Havsavi se sada nalazi u zalivu Gvantanamo pod sumnjom da je pomagao i bio zadužen za finansije Al Kaide.

Dok je držan u Litvaniji, doživeo je izuzetno strog režim pritvora, uključujući samicu, stalnu upotrebu okova za noge i izlaganje buci i svetlosti, navodi se u saopštenju.

"Efekti takvog pritvorskog režima bili su nehumano postupanje u smislu Evropske konvencije o ljudskim pravima, što su vlasti Litvanije omogućile saradnjom sa CIA", navodi se u saopštenju.

Zamoljena za komentar, ambasada Litvanije u Vašingtonu je ukazala na članak koji je objavio "Baltik njuz servis" u kome se citira litvansko Ministarstvo pravde da će Litvanija poštovati odluku suda da Havsaviju isplati 100.000 evra odštete.

Veće je jednoglasno zaključilo da je došlo do kršenja zabrane neljudskog ili ponižavajućeg postupanja zbog neuspeha Litvanije da efikasno istraži Havsavijeve navode "i zbog njenog saučesništva u tajnom programu za pritvorenike CIA". 

Takođe, sud smatra da je bilo kršenja članova zakona koji se odnose na pravo na pravično suđenje i život, kao i na ukidanje smrtne kazne, kako se navodi u saopštenju za javnost, jer je Litvanija pomogla da se Havsavi "prebaci sa njene teritorije uprkos stvarnom riziku da bi se mogao suočiti sa flagrantnim uskraćivanjem pravde i smrtnom kaznom". 

U saopštenju se navodi da je veće smatralo da je bilo kršenja prava na slobodu i bezbednost, prava na poštovanje privatnog života i prava na efikasan pravni lek.

Sud je saopštio da je dobio ključne informacije iz izveštaja američkog Senata iz 2014. u kojem se navodi da je ispitivanje CIA osumnjičenih za terorizam u tajnim zatvorima bilo brutalnije nego što je rečeno donosiocima odluka i da je u nekim slučajevima predstavljalo "mučenje iz kojeg nisu uspeli da izvuku efikasne obaveštajne podatke".

image