SZO pod pritiskom Bajdenove administracije preimenuje majmunske boginje
Pod pritiskom Bele kuće, Svetska zdravstvena organizacija planira da preimenuje majmunske boginje u "MPOKS" u pokušaju da destigmatizuje virus koji se proširio u SAD ranije ove godine.
Nakon što je Bajdenova administracija izrazila zabrinutost da ime virusa produbljuje stigmu, posebno kada su u pitanju "ljudi druge boje kože", SZO je tokom leta sklopila dogovor da razmotri preimenovanje virusa majmunskih boginja, a, kako saznaje "Politiko", odluka o novom imenu MPOKS mogla bi da bude objavljena već u sredu.
Stručnjaci za javno zdravlje i LGBT aktivisti su takođe zahtevali promenu imena virusa, tvrdeći da je naziv majmunske boginje neprecizan i da se poigrava sa rasističkim stereotipima o Africi.
Majmunske boginje su ime dobile kada su 1958. godine otkrivene kod majmuna u laboratoriji, nakon što je bolest utvrđena u kolonijama majmuna.
Prvi slučaj oboljenja čoveka od ovog virusa zabeležen je 1970. u Demokratskoj Republici Kongo.
Njujork tajms: Obolevaju i transrodne žene, žene i nebinarni ljudi
Virus koji će uskoro biti poznat kao MPOKS počeo je brzo da se širi u SAD u maju, a zatekao je zdravstvene zvaničnike nespremne i podstakao pritisak širom zemlje da se epidemija stavi pod kontrolu.
U SAD je zabeleženo skoro 30.000 infekcija tokom izbijanja, pri čemu je virus u velikoj meri pogodio zajednicu muškaraca koji imaju seksualne odnose sa drugim muškarcima.
Iako homoseksualni muškarci predstavljaju dominantnu grupu obolelih od ovog virusa, najnovija istraživanja Njujork tajmsa pokazala su da su majmunske boginje pogađale i "žene, transrodne žene i nebinarne ljude".
U studiji koju citira američki list, istraživači iz 15 zemalja objavili su kliničke informacije o 69 žena, 62 transrodne žene i pet "nebinarnih pojedinaca" kojima su između 11. maja i 4. oktobra dijagnostifikovane majmunske boginje.
Kako ističe "Njujork tajms", mnoge ispitane transrodne žene su bile izložene drugim faktorima rizika za majmunske boginje, uključujući nedijagnostikovani i nelečeni HIV, beskućništvo i upotrebu droga ubrizgavanjem.
Polovina transrodnih žena u studiji imala je HIV u poređenju sa 8 procenata žena, a više od pedeset odsto ispitanih transrodnih žena se bavilo "seksualnim radom".
Polemika oko toga da li majmunske boginje treba klasifikovati kao polno prenosivu bolest i dalje traje.
Dok jedna strana tvrdi da se majmunske boginje mogu preneti i drugim bliskim fizičkim kontaktima, brojni stručnjaci smatraju da, budući da se virus u najvećoj meri prenosi seksualnim kontaktom, te da i se i druge bolesti poput herpesa i sifilisa takođe mogu širiti neseksualnim bliskim kontaktom, majmunske boginje ipak treba zvanično proglasiti polno prenosivom bolešću.