Stiže pojačanje: Nigerija se pridružuje BRIKS-u (VIDEO)
Nigerija namerava da podnese zahtev za pridruživanje BRIKS-u, izajvio je ministar spoljnih poslova te zemlje Jusuf Tugar u intervjuu za "RIA Novosti".
"Nameravamo da to uradimo. Kao što sam rekao, Nigerija je deliberativna demokratija. Stoga, pre nego što se preduzmu takve mere, obično se konsultujemo sa različitim interesnim grupama i raznim internim telima. Veoma smo zainteresovani i radujemo se", kazao je Tugar.
Ministar je ukazao na značaj prisustva potpredsednika Nigerije Kašima Šetime u Južnoafričkoj Republici na poslednjem samitu BRIKS-a.
Šef nigerijske diplomatije doputovao je u sredu u zvaničnu posetu Moskvi.
BRIKS je prvobitno uključivao Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, ali se od 1. januara broj članica asocijacije udvostručio – punopravne članice su postale UAE, Saudijska Arabija, Iran, Egipat i Etiopija.
Osim toga, još 20 država izrazilo je želju da se pridruži bloku.
Nigerija neće podleći pritisku Zapada zbog saradnje sa Rusijom
Tugar je dodao da Nigerija neće podleći spoljnom pritisku Zapada u vezi sa saradnjom sa Ruskom Federacijom i da sledi svoje nacionalne interese.
"Jedna stvar koju morate da shvatite je da Nigerija nije zemlja koja podleže pritiscima. Od samog početka mislimo isto. Od nezavisnosti 1960. godine, pridružili smo se pokretu nesvrstanih. Radimo ono što mislimo da je ispravno za nas kao državu i niko nam ništa ne diktira", naglasio je.
Kako je istakao, Nigerija je otvorena za saradnju sa ruskim kompanijama nafte i gasa i preduzela je neophodne mere da tu oblast učini privlačnijom.
Prema njegovim rečima, vrata su uvek otvorena za ruske poslove, a za ruske kompanije, koje rade u oblasti ugljovodonika, nikada nisu zatvorena.
"Nigerijska vlada preduzela je niz koraka koji bi zemlju trebalo da učini privlačnijom stranim naftnim i gasnim preduzećima. Ono što smo uradili sa naše strane jeste potpuna revizija naših zakona o nafti i gasu. Dakle, imamo Zakon o naftnoj industriji, koji je stvorio gornje regulatorno telo, odvojeno od tela koje reguliše srednji tok (transport) ugljovodonika i nizvodno (dubinska prerada ugljovodonika i prodaja), što poslovne prilike čini još atraktivnijim", pojasnio je.
Šef nigerijskog ministarstva spoljnih poslova je dodao da će usvajanje tog zakona omogućiti razvoj nigerijskih gasnih polja, a sam gas može da postane gorivo na koje zemlja može da pređe.
Razvoj vojno-tehničke saradnje u različitim oblastima
Nigerija je zainteresovana za razvoj vojno-tehničke saradnje sa Rusijom u različitim oblastima, dodao je šef nigerijske diplomatije.
"Nigerija je velika zemlja u regionu koja se suočava sa mnogim izazovima. Na domaćem planu, brz rast stanovništva i nivo siromaštva izazivaju mnoge bezbednosne brige. Dakle, jača Nigerija je put ka stabilnijem regionu, što je u interesu čitave planete", dodao je on.
Naime, Tugar je prethodno na konferenciji za novinare posle pregovora sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom rekao da saradnja Rusije i Nigerije u oblasti vojno-tehničke saradnje traje već duže vreme i da će se nastaviti.