Rojters: Maskov "Spejs iks" gradiće moćnu špijunsku satelitsku mrežu za SAD
"Spejs iks" će graditi mrežu sastavljenu od stotina špijunskih satelita u okviru poverljivog ugovora sa američkom obaveštajnom agencijom, reklo je pet neimenovanih izvora za Rojters.
Mreža će biti građena u sklopu "Spejs iksovog" programa "Staršild" kao deo ugovora vrednog 1,8 milijardi dolara koji je potpisan 2021. sa američkom Nacionalnom kancelarijom za izviđanje (NRO), obaveštajnom agencijom koja upravlja špijunskim satelitima, rekao je izvor.
Planovi pokazuju razmere uključenosti ove kompanije u američku obaveštajnu zajednicu i vojne projekte i ilustruju velike investicije Pentagona u ogromne satelitske sisteme u niskoj orbiti koji treba da budu podrška kopnenim snagama. Ako bude uspešan, program bi trebalo da značajno podigne sposobnost američke vlade i vojske da brzo uoče moguće mete gotovo bilo gde u svetu.
Ugovor ukazuje da raste poverenje obaveštajne zajednice u kompaniju čiji se vlasnik, Ilon Mask, sukobljavao sa administracijom američkog predsednika Džozefa Bajdena i otvara novo poglavlje u upotrebi "starlink" satelita u sukobu u Ukrajini, ukazuju izvori.
Rojters nije mogao da utvrdi kada će nova mreža satelita postati operativna i koje još kompanije učestvuju u ovom programu. Na njihov upit "Spejs iks" nije odgovorio, dok je Pentagon novinare uputio na NRO i Maskovu kompaniju.
NRO je u svojoj izjavi navela da je njen zadatak da razvije sofisticirani satelitski sistem, kao i da sarađuje sa drugim vladinim agencijama, kompanijama, istraživačkim institutima, ali su odbili da komentarišu Rojtersova saznanja o ulozi "Spejs iksa" u tim poslovima.
"NRO razvija najoperativniji, najrazgranatiji i najotporniji obaveštajni svemirski sistem za nadzor i osmatranje koji je svet ikada video", rekao je portparol ove obaveštajne agencije.
Sateliti će moći da prate ciljeve na zemlji i dele te podatke sa američkim obaveštajcima i vojnim zvaničnicima, rekao je izvor. U suštini, to će omogućiti američkoj vladi da brzo prikuplja podatke o aktivnostima na zemlji gotovo bilo gde na Zemaljskoj kugli, što će pomoći u obaveštajnim i vojnim operacijama, dodaju oni.
Otprilike je od 2020 lansirano 12 prototipa, među njima i sateliti na "Spejs iksovoj" raketi "falkon 9", rekla su tri izvora.
Podaci američke vlade o objektima u orbiti pokazuju da su u nekoliko misija "Spejs iksa" lansirani sateliti koje ni američka vlada ni kompanija nisu obelodanile. Dva izvora su potvrdila da su to bili prototipi za mrežu "Staršild".
Pentagon je već značajan klijent ove Maskove kompanije i koristi njegove rakete "falkon 9" za lansiranje vojnog tereta u svemir. "Staršildov" prvi prototip satelita, lansiran 2020, bio je deo posebnog ugovora vrednog 200 miliona dolara, koji je pomogao da se "Spejs iks" pozicionira za sledeći ugovor vredan 1,8 milijardi dolara, rekao je jedan od izvora.
Planirana "Staršildova" mreža odvojena je od "starlinka", rastuće komercijalne globalne mreže koja se sastoji od oko 5.500 satelita u svemiru i koja pruža usluge interneta korisnicima, kompanijama i vladinim agencijama gotovo bilo gde u svetu.
Tajna mreža špijunskih satelita dizajnirana je da pruži najsveobuhvatnije i najbrže pokrivanje aktivnosti na Zemlji.
"Niko ne može da se sakrije", rekao je jedan od izvora.
Rojters podseća da je više puta bilo varnica između vlasnika kompanije Ilona Maska i američke vlade oko korišćenja "starlink" satelita u Ukrajini, koji "vojska Kijeva koristi za bezbednu komunikaciju u sukobu s Rusijom". Kako navodi novinska agencija, "starlinkom" upravlja Mask, a ne američka vojska, što je bio razlog tenzija. Dodaju i da su izveštavali o tome kako je Maskovo upravljanje operacijama "oštetilo korisnike".
"Staršild" je deo sve većeg nadmetanja između SAD i njenih rivala oko vojne prevlasti u svemiru, ističe se u tekstu i napominje da je planirano da mreža bude osposobljena da izdrži napade "sofisticiranih sila u svemiru".
Mreža će se sastojati od velikih satelita sa senzorima za snimanje, kao i većeg broja relejnih satelita koji prenose podatke i drugu komunikaciju preko mreže pomoću međusatelitskih lasera, rekla su dva izvora. U špijunskim satelitima će se nalaziti senzori koje je obezbedila druga kompanija, rekla su tri izvora.