Kanadski borci za "ljudska prava": Ne može tradicionalizam, ali može nacizam
Tviter je poslednjih dana bio poprište okršaja Ruske ambasade u Kanadi i samoproklamovanih "progresivnih" onlajn krstaša.
Sve je počelo kada je Ruska ambasada na Tviteru objavila sliku prekrižene LGBT zastave, sa porukom: "Porodica je najvažnija. Porodicu čine muškarac, žena i dete".
It is all about family. Family is a man and a woman and children. pic.twitter.com/zJeONBDq0J
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 25, 2022
"Homofobična objava zbog koje su ljudi pobesneli", ocenio je kanadski portal "Dejli hajv", a komentar je stigao i od Ministarstva spoljnih poslova Kanade.
"Rusija je ponovo izabrala da promoviše mržnju. Ovo je apsolutno neprihvatljivo i za tako nešto nema mesta u Kanadi. Ovde smo slobodni da volimo koga izaberemo. Naša vlada će se uvek boriti za prava LGBT osoba, ovde i širom sveta", navodi se u pisanom saopštenju.
Ukrajinski kanadski kongres, organizacija koja predstavlja ukrajinsku zajednicu u Kanadi, bila je toliko "pogođena" ovom objavom Ruske ambasade da je pozvala premijera i ministarku spoljnih poslova Kanade da proteraju ruske diplomate.
"Ruska ambasada u Kanadi već dugo se bavi širenjem mržnje", napisali su na Tviteru. "Neobjašnjivo je da Melani Žoli i Džastin Trudo i dalje odbijaju da proteraju bilo koga od ruskih diplomata."
#Russian embassy in #Canada has long engaged in spreading hate. Inexplicably @MelanieJoly and @JustinTrudeau still refuse to expel any Russian diplomats.#cdnpolipic.twitter.com/TcpUMpgZxc
— Ukrainian Canadian Congress (@ukrcancongress) November 25, 2022
Odgovarajući na brojne napade, Ambasada je poručila da lične sklonosti nisu isto što i ljudska prava.
"Kanada i druge države koje podržavaju neoliberalnu agendu namerno iskrivljuju stvarnost mešajući koncepte individualnih seksualnih orijentacija i univerzalnih ljudskih prava."
⚡Embassy statement🔗https://t.co/Las3C3ovolpic.twitter.com/XGwydPCg25
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 25, 2022
Besna je bila i ministarka sporta Paskal Sent-Onž, koja je poručila da "ruska homofobna propaganda nije dobrodošla u Kanadi".
"Postupanje sa LGBT osobama u Rusiji je sramno i predstavlja napad na osnovna ljudska prava", napisala je Sent-Onž na Tviteru.
Russian homophobic propaganda is not welcome here. The treatment of LGBTQ2+ people in Russia is a disgrace and an attack on basic human rights. 🏳️🌈🏳️⚧️ #polcanhttps://t.co/TuoEg4VXkg
— Pascale St-Onge (@PascaleStOnge_) November 25, 2022
Odgovor je stigao ubrzo, praćen slikom carske porodice Romanovih.
"Gospođo, uz dužno poštovanje prema vašem mišljenju, hoćete li, molim vas, da istražite i objasnite kako ste došli na ovaj svet?", napisala je Ambasada Rusije.
Madame, with all due respect to your opinion, will you, please, explore and explain how you appeared in this world? https://t.co/4lawldBWiFpic.twitter.com/l4kCzDfvzV
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 26, 2022
Inače, Paskal Sent-Onž je prošle godine imenovana za Ministarku sporta, kao i ministarku odgovornu za Agenciju za ekonomski razvoj u regionu Kvebeka, čime je postala prva lezbejka na poziciji saveznog ministra, poručivši da želi da se pridruži naporima liberalne vlade da "Kanadu učini ravnopravnijom i inkluzivnijom".
Ne može tradicionalizam, ali može nacizam
Kad govorimo o doslednosti inkluzije u Kanadi, najbolje svedoči činjenica da su brojni saradnici nacista i članovi "odreda smrti" našli svoju "mirnu luku" upravo u ovoj zemlji.
Istraživanje koje su sprovele kanadske jevrejske grupe pokazalo je da se više od dve hiljade pripadnika zloglasne divizije "Galicija" nastanilo u Kanadi posle Drugog svetskog rata, na zahtev britanske vlade, o čemu je izveštavao centar "Simon Vizental". 14. Vafen grenadirska divizija SS-a, poznatija kao "Galicija", bila je sastavljena od ukrajinskih ultranacionalista i borila se na strani nacista.
Pored toga, Kanada je ugostila i hiljadu saradnika nacista iz baltičkih država.
Jedan od izveštaja "Džeruzalem posta" koji se bavi osumnjičenim ratnim zločincima ocenio je da je Kanada skoro pa "blaženo utočište za naciste".
I ne samo da ratni zločinci blaženo uživaju sva ljudska prava u tolerantnoj Kanadi, nego se oni i ovekovečuju kroz različita obeležja.
Tako se u šetnji možete naleteti na spomenik Romanu Šuheviču, ukrajinskom ekstremnom nacionalisti koji je sarađivao sa nacistima tokom Drugog svetskog rata i smatra se odgovornim za smrt desetina hiljada ljudi, uključujući Poljake, Jevreje, Beloruse, Ruse, pa čak i druge Ukrajince.
U blizini ovog spomenika nalazi se još jedno obeležje posvećeno pripadnicima pomenute "Galicije".
Jevrejske i poljske grupe u Kanadi decenijama pozivaju na uklanjanje spomenika, ali bez uspeha.
Fotografije Šuheviča i ozloglašenog Stepana Bandere mogu se naći u ukrajinskim kulturnim i društvenim centrima širom Kanade, jer su oni heroji među ukrajinskim ultranacionalistima, kako u Ukrajini, tako i u dijaspori.
Kristija Frilend, zamenica kanadskog premijera, "uhvaćena" je sa banderovskim obeležjima i sloganima, ali iz njenog kabineta nisu se udostojili da odgovore na upite kanadske štampe.
Valjda je jedini pravi odgovor u tome da je Kanada zemlja gde su "svi slobodni da vole koga izaberu", pa makar to bili i ratni zločinci.