Svet

Debakl Šolca u Kini: Nemački kancelar nije uspeo da utiče na Si Đinpinga

Sa mnogo optimizma nemački kancelar otputovao je u Kinu na razgovore sa državnim vrhom, a u Evropu se vraća bez mnogo postignutog uspeha
Debakl Šolca u Kini: Nemački kancelar nije uspeo da utiče na Si Đinpingawww.globallookpress.com © Michael Kappeler/dpa

Pregovori nemačkog kancelara Olafa Šolca i kineskog predsednika Si Đinpinga nisu bili naročito uspešni jer nemački lider nije uspeo da ubedi Peking da učestvuje na konferenciji u Švajcarskoj, navodi nemačka televizija Tagesšau.

"Kako bi otvorio vrata za mirno rešavanje ukrajinskog sukoba, kancelar Šolc stigao je na sastanak sa uticajnim šefom Kine Si Đinpingom u Pekingu na proleće, kada se budi život. Međutim, što se tiče narednih pregovora, toga verovatno neće biti", navodi dopisnik ove televizije.

Šolc je nakon sastanka izrazio uverenje da je razgovor sa kineskim liderom postavio kamen temeljac i da će doprineti daljim razgovorima.

"Kancelar nije uspeo da postigne svoj cilj da ohrabri Kinu da prisustvuje mirovnoj konferenciji u Švajcarskoj narednih meseci", navodi se u medijskom izveštaju.

Šolc je doživeo neuspeh i po pitanju konflikta na Bliskom istoku, jer Kina održava dobre odnose sa Iranom i arapskim zemljama i pre je na strani Palestine. Nemački kancelar je pozvao na nesmetan pristup humanitarnoj pomoći Gazi, dodajući da je to zajednički cilj i Nemačke i Kine.

"Pregovori o Ukrajini i Bliskom istoku nisu bili naročito uspešni za Šolca, na kraju putovanja, Kina ostaje uticajan, ali težak partner u pregovorima", navodi dopisnik nemačke televizije.

Šolc je ranije na društvenoj mreži Iks napisao da je tokom posete Kini zamolio Si Đinpinga da utiče na Moskvu da okonča sukob u Ukrajini, jer reč Kine ima težinu u Rusiji.

On je rekao i da su Berlin i Peking dogovorili da podrže mirovnu konferenciju u Švajcarskoj na kojoj Moskva neće učestvovati, kao i slične konferencije u budućnosti.

Si Đinping je na sastanku sa Šolcom ukazao da je za brzo rešavanje ukrajinske krize potrebno da se obrati pažnja na mir i stabilnost, a ne na ostvarivanje sopstvenih interesa.

Kasnije je Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo da se Peking zalaže za blagovremeno sazivanje međunarodne mirovne konferencije, koju priznaju i Rusija i Ukrajina uz ravnopravno učešće svih strana i poštenu raspravu o svim mirovnim predlozima.

image
VV inauguration
banner