Svet

SAD ne odustaju od nove rakete uprkos rastu troškova: Cena "sentinela" dvostruko veća nego u početku

Novo odobrenje za nastavak programa "sentinel" je izazvalo lavinu kritika
SAD ne odustaju od nove rakete uprkos rastu troškova: Cena "sentinela" dvostruko veća nego u početkuGetty © USAF

Ministarstvo odbrane SAD će nastaviti razvoj nove interkontinentalne balističke rakete LGM-35 "sentinel" ("stražar"), uprkos povećanju troškova od 81 odsto, u okviru plana Vašingtona da unapredi svoju "nuklearnu trijadu".

Program razvoja "sentinela", koji bi trebalo da zameni starije rakete "minutmen 3", će prema najnovijim procenama koštati oko 140,9 milijardi dolara - skoro duplo više od prvobitne cene od oko 77,7 milijardi, saopštio je Pentagon.

Rastući trošak ovog programa pokrenuo je ono što je poznato kao "Nan-Makardi prekršaj", do kog dolazi ako se cena razvoja novog programa poveća za 25 odsto, što zahteva reviziju Ministarstva odbrane kako bi se opravdao njegov nastavak. Nakon revizije, Pentagon je utvrdio da ne postoje održive alternative.

Tako je i Vilijam Laplant podsekretar zadužen za nabavku, izjavio da je njegova kancelarija "u potpunosti svesna troškova".

"Ali, takođe smo svesni rizika ukoliko ne modernizujemo svoje nuklearne snage i ne obratimo pažnju na veoma stvarne pretnje sa kojima se suočavamo", dodao je on u saopštenju.

Veliki deo povećanja troškova pripisan je ne samo razvoju nove rakete već i velikoj modernizaciji zemaljskih objekata, uključujući centre za kontrolu lansiranja, baza za smeštaj nuklearnih raketa i postrojenja za testiranje.

Novo odobrenje za nastavak programa "sentinel" je izazvalo lavinu kritika, što je navelo više od 700 američkih naučnika koji predstavljaju institucije širom države da u ponedeljak pošalju pismo predsedniku SAD Džozefu Bajdenu i Kongresu.

Naučnici su u pismu pozvali Pentagon da odustane od "skupog, opasnog i nepotrebnog" programa razvoja interkontinentalnih balističkih raketa sa nuklearnim bojevim glavama.

Oni navode da "ne postoji racionalno tehničko ili strateško obrazloženje za trošenje desetina milijardi dolara na izgradnju novog nuklearnog naoružanja".

"Ovo naoružanje - smešteno u silosima širom 'država ravnice' - crta metu na zajednicama i povećava rizik od nuklearnog rata, dok sa druge strane ne pruža nikakvu značajnu bezbednosnu korist", rekla je Tara Drozdenko, direktor Svetskog bezbednosnog programa Unije zabrinutih naučnika.

Veličina nuklearnog arsenala SAD je trenutno ograničena sporazumom Novi START (Sporazumu o strateškom ofanzivnom naoružanju), koji je potpisan sa Rusijom 2010, a ističe 2026. godine, bez indicija da će biti obnovljen. 

Podsećanja radi, Ruska Federacija je krajem februara prošle godine suspendovala svoje učešće u Novom START-u, navodeći kao razlog američke sankcije uvedene zbog sukoba u Ukrajini i podsticanje Kijeva da napada ruske strateške baze od strateškog značaja.

Međutim, Moskva je nastavila da poštuje odredbe sporazuma, ograničavajući količinu nuklearnog naoružanja i sistema za njegovo lansiranje i nošenje.

image