Ekonomija

Britanska ekonomija još ispašta zbog bregzita

Napuštanje EU imaće dugoročne loše efekte, tvrdi Banka Engleske
Britanska ekonomija još ispašta zbog bregzitawww.globallookpress.com © © Teresa Nunes

Bregzit i dalje negativno utiče na britansku spoljnu trgovinu i prihode, čime pogoršava ekonomsku krizu u Ujedinjenom Kraljevstvu, izjavili su predstavnici Banke Engleske (BOE), prenose svetske agencije. 

"Postoji dugoročan efekat na produktivnost od oko 3 odsto", izjavio je pred britanskim parlamentom Endru Bejli, guverner BOE, pozivajući se na procene date neposredno nakon referenduma, koje se, prema njegovim rečima, nisu promenile.

Šest godina nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo glasalo za izlazak iz Evropske unije, i skoro dve godine nakon što je odluka stupila na snagu, posledice se i dalje osećaju, paralelno sa negativnim efektima pandemije i porastom cena  energenata.

"Vidimo pad trgovine u Velikoj Britaniji mnogo brže nego u ostatku sveta", kažu predstavnici BOE. Oni ocenjuju da je bregzit "doprineo povećanju cena i smanjenju prihoda", sa platama koje su "za 2,6 odsto niže nego što bi bile da se nije desio bregzit". 

Bauk recesije

Članovi Banke Engleske odgovarali su na pitanja parlamentaraca u momentu kada je inflacija najviša u poslednje četiri decenije i iznosi 11,1 odsto, što je mnogo više od ciljanih 2 posto.

Vlada premijera Rišija Sunaka trebalo bi da predstavi novi budžet koji se zasniva na smanjenju potrošnje i povećanju poreza.

"Da nismo imali bregzit, verovatno ne bismo morali da pričamo o štednji u budžetu", rekao je bivši član BOE Majkl Sonders u intervjuu za "Blumberg", ocenjujući da je napuštanje EU "nanelo trajnu štetu ekonomiji Velike Britanije".

Od kraja 2021. godine, Banka Engleske je nekoliko puta povećavala kamatne stope, ali je odlučeno da se uspori sa tom praksom, kako bi se sprečilo produbljivanje recesije. 

Britanski BDP se smanjio za 0,2 procenta u trećem kvartalu. Da bi zemlja zvanično bila u recesiji, potreban je pad aktivnosti u dva uzastopna kvartala.

image