Ekonomija

Nova odluka Narodne banke Srbije: Šta će biti sa ratama kredita u dinarima

Centralna banka poslednjih šest meseci nije menjala iznos referentne kamate
Nova odluka Narodne banke Srbije: Šta će biti sa ratama kredita u dinarima© AdobeStock

Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,50 odsto, saopštila je NBS. 

Centralna banka inače poslednjih šest meseci nije menjala iznos referentne kamate. Od visine ove kamate zavisi i visina promenljivih kamata za kredite u dinarima, odnosno da li će građanima biti veće rate za pozajmice koje su uzeli u dinarima. 

Iz NBS su saopštili i da su na nepromenjenim nivoima zadržane i kamatne stope na depozitne (5,25%) i kreditne olakšice (7,75%).

"Odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou opredelilo je dalje smanjenje globalnih inflatornih pritisaka, kao i uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije i njen očekivan povratak u granice cilja sredinom ove godine. Prilikom donošenja odluke uvažena je i činjenica da su u prethodnom periodu povećani referentna kamatna stopa i stope obavezne rezerve i da će efekti ovih mera nastaviti da se prenose na inflaciju i u narednom periodu", naveli su iz NBS.

Prilikom donošenja odluke, Izvršni odbor je imao u vidu da globalna inflacija opada brže od očekivanja i približava se pretpandemijskim nivoima, usled slabljenja troškovnih pritisaka, popuštanja zastoja u lancima snabdevanja i efekata prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova većine centralnih banaka.

"Iako su svetske cene nafte u padu zbog smanjene tražnje, a cene primarnih poljoprivrednih proizvoda zbog globalno dobre poljoprivredne sezone, globalna neizvesnost može uticati na njihov rast i usporiti povratak inflacije u granice cilja u mnogim zemljama. Od početka godine povećane su cene transporta, troškovi osiguranja i drugih logističkih usluga pod uticajem geopolitičkih tenzija i problema u dopremanju nafte, ali i drugih sirovina i proizvoda Crvenim morem i Sueckim kanalom", navodi se u saopštenju.

Iako se ova kretanja za sada nisu znatnije odrazila na svetske cene primarnih proizvoda, ni na inflaciju naših važnih trgovinskih partnera, a samim tim ni na cene proizvoda i usluga koje uvozimo, prema oceni Izvršnog odbora NBS posebna opreznost po ovom osnovu je neophodna prilikom donošenja odluka monetarne politike.

Pored toga, dalja globalna fragmentacija može podeliti zemlje u trgovinske blokove i prouzrokovati znatne gubitke u svetskoj proizvodnji.

image