Srbija i Balkan

Lajčak pojačava pritiske na Srbiju: Čitav Zapadni Balkan može da zaboravi na EU ako ne reši "Kosovo"

Evropski zvaničnik citirao je poruku francuskog predsednika Emanuela Makrona tokom posete Beogradu: "Put je popločan i zove se Ohrid", misleći na Ohridski sporazum, odnosno francusko-nemački plan za KiM, koji je nepovoljan po Srbiju
Lajčak pojačava pritiske na Srbiju: Čitav Zapadni Balkan može da zaboravi na EU ako ne reši "Kosovo"Getty © Milos Miskov/Anadolu Agency

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je da, ukoliko se "ne reši pitanje dijaloga Beograda i Prištine, može da se zaboravi na integraciju čitavog Zapadnog Balkana u EU", prenosi "Danas".

"Ako ne rešimo pitanje dijaloga Beograda i Prištine možemo da zaboravimo na integraciju Zapadnog Balkana, ne samo Srbije i Kosova. Mislim da smo uspeli da uradimo najbolju moguću stvar sa sporazumom o normalizaciji koji je usvojen prošle godine u Ohridu ali on nikada nije bio primenjen", rekao je Lajčak na regionalnoj konferenciji o bezbednosti u Pragu.

Ovom izjavom Lajčak je dodatno pojačao pritiske na Srbiju da se odrekne svoje južne pokrajine, po sistemu "zavadi pa vladaj", očekujući da sada i države iz regiona dodatno pritisnu Beograd. Pored toga što Srbiju stavlja u poziciju odgovorne za ulazak njenih suseda u EU, iako to ni u teoriji ne može biti, Lajčak je skinuo odgovornost zbog predugog čekanja zapadnobalkanskih zemalja da uđu u Uniju. 

Podsetimo, pored brojnih uslova za ulazak Srbije u EU, Evropska komisija i Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) u februaru uputile su predlog izmene uslova iz poglavlja 35 pregovaračkog okvira u procesu pregovora o članstvu sa Srbijom.

Evropski zvaničnik citirao je poruku francuskog predsednika Emanuela Makrona tokom posete Beogradu: "Put je popločan i zove se Ohrid", misleći na Ohridski sporazum, odnosno francusko-nemački plan za KiM, koji je nepovoljan po Srbiju.

"Nedostaje međutim politička volja, a i društva nisu spremna na to. Uz to imaćemo parlamentarne izbore na Kosovu u februaru, tako da je naivno očekivati preokret pre izbora. Ali moramo da vidimo značajan pomak u implementaciji odmah posle izbora", rekao je Lajčak.

On je ocenio da bi zemlje Zapadnog Balkana, a posebno Crna Gora i Srbija u idealnom scenariju mogle da se priključe EU za četiri i po godine.

"Letonija, Litvanija i Slovačka su završile pristupe pregovore za manje od tri godine. Crna Gora i Srbija pregovaraju godinama, a i dalje su daleko od sredine procesa. Ali ako ste ozbiljni, ako počnete da zatvarate poglavlja, možete to da uradite za dve i po godine i još dve godine za ratifikaciju. Nije nerealno, ali to je idealni scenario", kazao je Lajčak.

Specijalni predstavnik naveo je da je EU godinama zanemarivala zemlje Zapadnog Balkana i svoje obećanje o prijemu u EU dato pre 21. godinu.

"Emocije su iščezle. Sada je jasno da je proširenje geopolitička nužnost ali to ne znači da smo mi spremni i da su oni spremni jer su jako dugo bili zapostavljeni, emocije su iščezle i nažalost nestala je gotovo potpuno posvećenost reformama", rekao je Lajčak.

On je rekao da su ranije, u vreme kada je Slovačka ulazila u EU, pravila bila jasna i da se znalo da ako zemlja kandidat ispuni kriterijume, da će zaista i biti primljena u EU, što sada, priznao je, nije slučaj i zato EU gubi na popularnosti.

image