Srbija i Balkan

Kako je snimljena "porodična fotografija" na samitu u Tirani (VIDEO)

Devetočlani portret činile su osobe koje su usvojile deklaraciju, u kojoj je Rusija izuzetno oštro kritikovana
Kako je snimljena "porodična fotografija" na samitu u Tirani (VIDEO)© Tanjug/AP Photo/Armando Babani

Premijer Albanije Edi Rama je na Fejsbuku podelio snimak, zabeležen tokom samita "Ukrajina – Jugoistočna Evropa", održanog u Tirani, na kojem se učesnici istog nameštaju za ono što je nazvao "porodičnom fotografijom" i uz nju dodao dva srca u bojama ukrajinske zastave – plavo i žuto.

Ta srećna porodica pokazala je danas da je ujedinjena u "nepokolebljivoj podršci ukrajinskoj nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu u okviru njenih međunarodno priznatih granica iz 1991. godine" i još – da je "posvećena pružanju podrške Ukrajini, koja joj je potrebna kako bi prevladala ruski agresorski rat onoliko dugo koliko je potrebno da se postigne sveobuhvatan, pravedan i trajni mir".

Prvi je na crveni tepih izašao i zauzeo obeleženo mesto predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski (prvi sleva), potom mu se pridružio premijer Hrvatske Andrej Plenković, kojem je pripalo središnje mesto u gornjem redu, da bi onda pred novinare izašao i domaćin samita Edi Rama, kao i "specijalni gost", predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski – ozbiljnog izraza lica, u crnom džemperu, vojničkim pantalonama – u kostimu i roli koju tumači od početka ruske Specijalne vojne operacije.

Dok su im se pridruživali predsednik Crne Gore Jakov Milatović i predsednica Saveta ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto, Rama i Plenković su ćaskali a potom je prisutnima albanski premijer nešto pokazivao rukom.

Stigli su potom i predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani, liderka Moldavije Maja Sandu, a zatim i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se ortački pozdravio s Milatovićem pre nego što je zauzeo pozu za fotografisanje.

Vučić je potom nešto objašnjavao Zelenskom, da bi razgovor nastavili i pošto je poziranje završeno i delegacija se vratila u zgradu.

Možda mu je objašnjavao zašto je na njegovu inicijativu iz deklaracije izbačen deo koji se tiče sankcija Rusiji i deo o navodnom ruskom malignom uticaju. Srbija je takođe tražila da se iz saopštenja izbaci konstrukcija "naše države" i "naše zemlje", budući da deo država potpisnica ne priznaje tzv. Kosovo.

Devetočlani porodični portret činile su osobe koje su usvojile deklaraciju, u kojoj je Rusija izuzetno oštro kritikovana jer zbog dejstava u Ukrajini ugrožava evropsku bezbednost i međunarodni mir. Ništa čudno pre svega za trojku u sredini "porodične fotografije" – prošlost je pokazala na kojoj su strani bile države čiji su oni predstavnici, ali vrlo neobično za Srbiju koja dosad nije bila na pogrešnoj strani istorije.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live