Kurti krivi Srbiju i EU za proces normalizacije: Još nije stigla kazna iz Brisela
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti rekao je u intervju za RTK da su odnosi Kosova i Sjedinjenih Američkih Država dobri i istakao da se kasni sa procesom normalizacije odnosa Beograda i Prištine, a krivicu je pripisao Srbiji, kao i EU koja nije kaznila Beograd.
"Odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama kao nezamenljivim i neprocenjivim saveznikom, kao suštinskim partnerom u prošlosti i u budućnosti, posebno sada u ovoj važnoj godini i kao dokazanim prijateljem, su veoma dobri, ali odnos znači i dobijanje i davanje", kazao je Kurti dodajući da odlični odnosi ne podrazumevaju servilnost jedne strane.
Govoreći o sastanku koji je imao sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom i njegovim izjavama, Kurti je rekao da o većini stvari stalno razgovaraju i dogovaraju se, ali ne o svemu.
"Ponekad nam se čini da imamo više informacija o pojedinim detaljima, ali to nisu nesuglasice koje bi prerasle u napetost", naveo je.
Prema njegovim rečima, u procesu normalizacije Srbije i tzv. Kosova se mnogo kasni, ali ne njihovom krivicom.
Podseća da je dogovor sklopljen 27. februara prošle godine i navodi da taj sporazum u najmanju ruku podrazumeva defakto priznanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije.
Navodeći da je 18. marta priložen aneks implementacije, Kurti kaže da se u njemu navodi da nijedan član nije važniji od drugog.
"Kada se video napredak, Srbija je počela sistematski da krši dogovoreno i ne poštuje 11 članova, od kojih je osam verovatno višestruko prekršila, kao i šest rečenica u preambuli.
Nažalost, Brisel kao arbitar nije reagovao na te prekršaje. Dakle, nesprovođenje Briselskog sporazuma i implementacioni aneks iz Ohrida održali su temu dijaloga živom. Tako da se mnogo priča o dijalogu jer nismo postigli željene rezultate", naveo je Kurti.
Žal za sankcijama prema Srbiji
Dalje navodi da su problemi nastali kada Brisel nije iskoristio svoju moć da kao arbitar sankcioniše Srbiju svaki put kada je prekršila sporazum.
"Ne možemo da primenimo sporazum dok ne dođe do njegovog kršenja. Danas smo u ovoj lošoj situaciji jer se nije zamerilo Srbiji što je prekršila sporazum", rekao je.
Kurti kaže i da u EU i dalje ima diplomata koji misle da Srbija nije uz Rusiju.
"Mnogo je diplomata na Zapadu koji žele da veruju da se Srbija nije još okrenula Rusiji. Preterana briga prema Srbiji, koju priznaju na privatnim sastancima, nije naplaćena, ali je šteta učinjena", naveo je Kurti.
Govoreći o Zajednici opština sa srpskom većinom, Kurti je rekao da za to postoje dva nasleđena sporazuma, jedan iz 2013. i jedan iz 2015. godine.
Kosovo sada, prema njegovim rečima, ima novi sporazum sa Srbijom koji se nalazi i u zvaničnim dokumentima Evropske unije i Evropskog saveta gde su šefovi 27 zemalja.
"Postoji i član 10 koji kaže da su svi dosadašnji sporazumi validni i pravno obavezujući, a član sedam se tiče samouprave za srpsku zajednicu", rekao je.
Kurti je naveo da je osnovni sporazum od 27. februara dobar, ali je dobar i Ohridski aneks za implementaciju.
"Kada je Srbija videla gde je završila sa ta dva sporazuma, onda je počela da sabotira primenu i da pravi nedeljne prekršaje, da bi na kraju, doskorašnja predsednica Vlade Srbije poslala pismo da se povlače iz tih sporazuma jer ne prihvataju ni nezavisnost, ni stolicu u UN za Kosovo, a ne prihvataju ni teritorijalni integritet Kosova. Praktično nas je vratila na nultu tačku, a Srbija nije dobila kaznu iz Brisela", rekao je Kurti.
Govoreći o pitanju implementacije uredbe Centralne banke tzv. Kosova, koja kaže da je jedinstvena valuta na KiM evro, Kurti je rekao da je vlada spremna da pomogne gde je to potrebno tokom implementacije.
"Ne možemo da se mešamo u plan CBK za implementaciju, niti u uredbu koja je već usvojena. Što se tiče dinara, mi smo kao Vlada Kosova izneli opcije iza kojih stojimo. Međutim, Vlada Kosova je spremna da podrži rešenje svakog faktičkog problema koji se može pojaviti", rekao je Kurti.
On je rekao i da su se ulaganja u odbranu učetvorostručila a, prema njegovim rečima, to je urađeno zato što Kosovu preti Srbija. Takođe, ističe da Kosovo želi u NATO.
"Odbrana na Kosovu je više nego udvostručena. Imamo više nego utrostručene investicije u oružje i municiju i više od četvorostruko povećanje obuka u inostranstvu", naglasio je.